Příběhy civilizací

Výhoda nebo kámen na krku (E02)

(epizoda)
Česko, 2023, 26 min

Režie:

Petr Horký

Scénář:

Petr Horký

Jiří Holoubek (vypravěč)

V našem seriálu se zamýšlíme nad principy, které lze pozorovat u konce všech velkých lidských civilizací. Ve druhém díle se Petr Horký nejprve vydává na Velikonoční ostrovy. Tajemství zdejší dávné civilizace Rapa Nui je spjato s tesáním soch MOAI a tajemnou energií Mana. Z širšího pohledu odráží také zákonitost, která ukazuje, že každá civilizace měla nějaký prvek v podobě hodnot a rituálů, jež měly zásadní vliv na její růst a rozvoj. Postupem let, kdy se civilizace začala stávat stále komplexnější, složitější, docházelo k tomu, že tyto počáteční prvky začaly ztrácet svoji sílu a roli. Jejich obsah se proměnil nebo vyprázdnil. Jedním z prvků, které dovedly na vrchol současnou civilizaci, byla demokratizace šíření myšlenek, objevů a znalostí. Obrovský rozmach poznání nastal po vynálezu knihtisku, který je postupně učinil dostupným skoro všem. Jenže ruku v ruce s tím přišly také plagiáty, falešné informace a byly položeny základy pro dnešní fake news. Nadšení z toho, že pravda bude dostupná všem se změnilo v rozčarování, že ji kdokoli může rozbít. (Česká televize)

Marze

Souhlasim že jsme v období civilizačního kolapsu a že si to někteří lidé vůbec neuvědomují.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14443370395-pribehy-civilizaci/221562263250002/ ()

bobstock

Dokud nebudeme ochotni se transformovat z vyčerpaného, budeme žít v období úpadku naší civilizace..nehezky se to poslouchá, ale pravdy nebývají vždy hezké, jakožto stupidní sebepropagace skrze selfíčka či jáštví, lidská pýcha či přehnané uctívání jednotlivce šikanující většinu. Dobře pojmenováno. ()