Šest smyslů Berlína

(epizoda)
Česko, 2023, 26 min

Režie:

Farid Eslam

Pro protagonisty prvního dílu nového dokumentárního cyklu je hmat základní formou komunikace. Mezinárodně úspěšný tanečník, nadaný tatér i mladá masérka nám představí svůj Berlín prostřednictvím jednoho z nejcitlivějších lidských smyslů. Jak se jich město dotklo a denně dotýká? (Česká televize)

Marze

V dokumentu vystupují trochu podivní lidé s podivným životním stylem, takže chápu zdejší nízké hodnocení. Berlíňanka říká "V Berlíně můžete být sami právě proto, že je tu všechno tak otevřené a nemůžete nikoho uchopit. A jsou lidé, kteří aby nebyli tak sami hodně pařé, nebo berou drogy". Já byl v Berlíně několikrát, líbilo se mi hodně cyklostezek, ale moje zkušenost je , že v noci se z města stane rasistické, ageistické šílené město, kdy prakticky nemáte šanci dostat se do tanečních klubů, protože vyhazovači mají za hlavní úkol vytvářet atmosféru večera a vy by jste ji zkazili. Před některými kluby stojí ve dvě ráno dlouhé fronty. Německá společnost je nyní rozdělena na nacionalisty a světu otevřené a mezi těmito dvěma skupinami je skupina největší nerozhodnutých a přiklání se k jedné, nebo druhé skupině podle toho jaký narativ zrovna vítězí. Obě stupiny komunikují v bublině Facebooku a dalších sítí a to způsobuje stále extrémnější názory. Přitom extremismu se bojí. Oba tábory považují za důležité pojmy jako rodina apod., ale mají pro ně jiné významy. Když se potkají, mají vyhýbací strategie. Český sociologický ústav proto nedávno navrh , aby si zřídili Den demokracie - svátek s dnem volna, kde by se obě skupiny spolu setkali a pod vedením mediátora spolu komunikovali.   https://www.ceskatelevize.cz/porady/13826841104-sest-smyslu-berlina/221562263210001/ ()