Mloci - vzor adaptability v přírodě

(TV film)
  • Francie Le Pari de la Salamandre (více)
Francie, 2021, 50 min

Režie:

Samuel Ruffier

Vypadá jako černožlutá plastová hračka, ale je to vlastně pravěký ještěr, malý dinosaurus... Podrobné zkoumání tohoto zvířete nás postupně přivedlo k tomu, abychom si položili otázku, jak asi uvažovali lidé před 500 lety. Takže jsme se snažili zkoumat mloka z pohledu životního prostředí. Tento velmi starý živočich, mnohem starší než dinosauři i než jiní plazi, je žijící předek úplně prvních čtyřnožců. Není jako ještěrka, je mnohem neohrabanější. Je to však úžasné zvíře a třeba jeho chůze nás opravdu okouzluje. Mlok skvrnitý nás vždycky fascinoval. Jejich příběh začal před třemi miliardami a sedmi sty miliony let. Tehdy se zrodil život díky malé buňce schopné se sama rozmnožovat. A právě schopnost replikace genetického materiálu, znamenalo pokračování živého organismu. Ten se dokázal přizpůsobovat, a tím se v průběhu let i diverzifikovat. (Česká televize)

bratr.Milan

Mlok nikam nespěchá, jeho život probíhá pomalu. Takže je jako já. Proto jsem se na film s radostí podíval. Můžete se dozvědět zajímavé informace o tomto roztomilém malém zvířátku. Jedni vědci podle něj dokonce dělají roboty a zkoumají na nich pohyby mloků. V budoucnu by tento výzkum mohl pomáhat obnovovat pohyblivost paraplegiků. Prý by se to dělalo nějakou cílenou stimulací míchy. V dobrém slova smyslu, náborový film pro mločí aktivisty. „Nevyhubme si je! Stop válce z mloky! Ať žijí mloci!“ ()