Kouzlo Velké Británie

• Velká Británie Britain from the Air
Velká Británie, 2022, 8x53 min

Velká Británie je po celém světě proslulá svou neuvěřitelně rozmanitou krajinou plnou přírodních krás, zemědělské půdy a sídel. Bohatství britského venkova spočívá také v nesčetných historických pokladech od zřícenin hradů až po velké zahrady. Potřeba chránit britský venkov a dědictví pro budoucí generace dala vzniknout jedné z největších charitativních organizací na světě zabývajících se ochranou přírody a památek – The National Trust. Ta si vytýčila nelehký cíl – zachovat nejcennější místa Británie pro budoucí generace. I proto je dnes jedním z největších vlastníků půdy v Británii, jehož majetek sahá od rozsáhlých oblastí přírody a pobřeží až po hrady, kostely a další úžasná sídla. (Česká televize)

Marze

Dokument z vybydlené Británie mě příjemně překvapil svou obrazovou krásou. Na nejvyšší hoře Anglie necelých tisíc metrů vysoké s okolní měsíční krajinou jsme jednou vylezli navracející se z cyklozájezdu ze Skotska. Dokument je tématicky rozdělen na krajina, hrady, vesnická sídla, parky a zahrady, domy apod. V Británii si vyrubali všechny lesy hlavně v dobách kdy potřebovali stromy na výrobu koloniálních válečných lodí. Na jednu bylo potřeba okolo dvou tisíc kmenů a než se dostavěla, už ji zespodu žrala dřevokazná houba a musela se opravit. Viktoriánská sídla jsou krásná. Zaujalo mě stále aktualizované bludiště v kukuřičném poli. ()