Tajemství neandertálců

Velká Británie, 2024, 80 min

Režie:

Ashley Gething

Patrick Stewart (vypravěč)

Dokument o záhadách, které obestírají neandrtálce. Co nám o jejich životě i tajemném zmizení prozradí jejich fosilní pozůstatky? (Netflix)

Jirka_Šč

Není to zlé, stojí to za vidění, ale nenadchlo. Dokument zajímavý, ale vyloženě novými informacemi mě nazahrnul (a na otázky neodpověděl). Souhrn zjistění za posledních cca 14 let. Je pravda, že jsem si dosud nekompletizoval infomace z jeskyně Šánidar v Kurdistánu, o "květinovém" pohřbu jsem však už například slyšel. Vyhynutí neandertálců považuji primárně za výsledek mezidruhové soutěže s Homo sapiens sapiens, kdy méně početné rodinné skupiny neandertálců neměly proti početnějším tlupám moderních lidí dlouhodobou šanci (mluvím o tisících let). O tomto dokument nic neříká, což považuji za nedostatek. Také nesympatizuji se snahou vkládat všude změny klimatu a nezdá se mi myšlenka, že byl pro neandertálce hendicapem nedostatek stromů, protože se při lovu neměli za co skrýt. Nejzajímavější částí dokumentu byly pro mě hrané scény s neandertálci. Ocenil bych film z neandertálského období. Při dnešní úrovni znalostí, masek a digitálních triků by to nemusel být problém. ()