Satana

Itálie, 1912

Režie:

Luigi Maggi

Douglas

Oktavianus: Zachovaly se celé scény, jde prakticky vzato o výjevy ze života Ježíše Krista s důrazem na pašijový vzorec vývoje. Jedna scéna (křest Janem Křtitelem) se dochovala ve dvou jetích. Stejně jako u všech ostatních filmů Luigiho Maggia bych ani tady z prostých fotografií mnoho nevybočoval, neb jeho nebývala síla je v dynamice inscenování, přičemž aplikovat na ně normy realistického herectví a vůbec vyznění se zcela míjí se soustavně jim rozvíjenou poetikou. Viděl jsem řadu jeho filmů a řadu filmů jeho současníků ze srovnatelného období italského filmů, přičemž Maggi není žádný řadový tvůrce, naopak to byl geniální režisér a pouze rozvíjel jiné estetické normy, jež nakonec převládly (což platí jak pro krátké filmy, tak třeba pro vynikající delší film LA LAMPADA DELLA NONNA. ()

Oktavianus

Film ve faktické podobě neexistuje, přežily jen některé filmové fotografie zachycující některé scény z filmu, hodnotím tedy pouze to, co z fotografií hodnotit lze. Třeba velmi hezkou výpravu a ucházející kostýmy, na těch si ale Italové vždycky dávali záležet. Rovněž tak lze vyčíst pitvoření herců a jejich dramatická až divadelní gesta, která jsou na škodu každému němému filmu. Rovněž se celkem povedla maska ďábla, ta vypadá docela strašidelně, podobně jako některé scény. Atmosféra lze zachytit na sérií fotek podstatně hůř, mluvit si o ní netroufám; přesto si na základě viděno dovolím tvrdit, že je velká škoda, že se film nezachoval, protože vzpomínaný potenciál tam určitě byl. ()