Skialpem to začalo

(pořad)
všechny plakáty

Čtyřdílný seriál o nejstarším a stále víc populárním způsobu lyžování – o skialpinismu. (Česká televize)

Pepinec

Hölzel je vtipálek, Alča sympaťanda, skialpinismus čupr a sníh bílej. To všecko víme, ale dál? Kdybych dodneška nevěděl, že existuje i lyžování s tvrdým y, tak prosím. Ovšem pro ty, kteří jsou na úrovni "umím si nasadit lyže" a výš, je přínosnější zajít do průměrného sportu, než sledovat tohle. ()

Brtniik

Nestává se často, abych bezprostředně po zhlédnutí díla reagoval, ale v tomto případě to opravdu nemohu vydržet. Bylo to tak naléhavé, že jsem si u freddy_ho vybrečel nahození pořadu, neb ČT Sport v seznamu televisních stanic nemáme. Tedy, dlouho jsem na ČT neviděl tak ROZUMNÝ dokument o sportu, ve kterém by se angažovaný aktér nemírně nezviditelňoval (vybavuje se mi jeden, kterým provázel p. Dejdar, který jezdě na kole nenosil přilbu, co bylo dost nevýchovné, anebo madam Výborná v čemkoli), pořad se nenesl v infantilním duchu, aby se všeliké trubky necítily poučovány a otráveně nepřepnuly jinam. Toto dílo naopak posloužilo k přiblížení problematiky těm, kteří o podstatě věci nemají ánung a potěšilo i ty, kteří se chytají. Proč mne program tak vzal za srdce? Jednak proto, že jsem byl u začátku skialpinismu v ČR coby nadstavby turistiky, kdy jsme krkolomně sháněli matroš (tehdy zejména od fy. Silvretta a Salewa), anebo ho napodobovali a vyráběli samo-domo, druhak kvůli Alči Zárybnické. Nebudu mlžit a přiznám, že se mi moc líbí. Můj obdiv nejspíš pramení z toho, že o ní mám víc informací, než by se mi dostalo z televisní relace o počasí či Sama doma. Nejzajímavější je snad ta, že je dlouholetou plachtařkou (pilotuje větroň) a je možné ji potkat i na horách. Není tedy toliko salónní sportovkyní a nejspíš proto ji do pořadu šťastně angažovali. Kromě toho je to chytrá a velice příjemná holčina (mít ji za kámošku - tetelím se štěstím), co se odráží v atmosféře pořadu. Měla-li určený scénář, přednesla ho s bravurou profesionální „herky“, mluvila-li jen na základě stanovené osy pořadu, reagovala a ptala se pohotověji než mnohý profesionál tj. bez brebtání, hekání a podivných češtinářských eskapád. Ani ostatní protagonisté nejsou nezajímavý. Vůdce materiál, zásady jeho užívání a dokonce i stravování před výkonem rozumně popsal a došlo i na praktickou ukázku. Čili závěrem, pořad mi velice sedl a těším se na pokračování. ()