Mezi dvěma ženami

• Sovětský svaz Ispytanije věrnosti (více)
všechny plakáty

Nový sovětský film „Mezi dvěma ženami" je dramatickým příběhem jednoho manželství. Inženýr Kalmykov se zamiloval do mladé dívky a rozhodl se opustit svoji manželku a synka. Soud však nevyhoví jeho žádosti o rozvod, protože je dosud naděje na záchranu manželství. Po nějakém čase odjíždí Kalmykov stavět dráhu na Sibiř a zde v odloučenosti pozná, že jeho místo je po boku jeho ženy a dítěte. Když při jednom z obhlídkových letů havaruje, přijíždí za ním jeho manželka. Shledání u nemocničního lůžka je stvrzením, že jejich vzájemná láska překonala nejtěžší úskalí. (Filmový přehled)

ripo

Po několika letech se opět dostává našim divákům příležitost spatřit dílo vynikajícího sovětského režiséra Ivana Pyrjeva. Autor mnoha oblíbených hudebních komedií, z nichž největšího úspěchu dosáhly u nás po válce „Píseň tajgy" a „Kubánští kozáci", sáhl tentokrát k vážné, dramatické látce. Předlohou filmu „Mezi dvěma ženami" je příběh jednoho manželství. Příběh, který se mohl odehrát u nás, v Maďarsku, v kterékoli zemi, právě tak jako v Sovětském svazu. Vypráví o citovém odcizení, nevěře, odpuštění a návratu. Je to komorní příběh dvou lidí, odehrávající se na pozadí citových vztahů několika členů rodiny. Řekněme hned, že s podobným dílem, s podobnou obsahovou náplní, jsme se až dosud u sovětských filmů tak často nesetkali. Středem pozornosti autora a ústřední myšlenkou filmu je problém manželství, problém rodiny, na jejíž stálosti, pevnosti a štěstí spočívá štěstí i budoucnost celého národa. Není pochyby o tom, že každý svazek muže a ženy za dobu dlouhého soužití prochází citovými zmatky a nedorozuměním. Ve většině případů jsou tyto krise pomíjivé, a přece příliš často se manželé pro malichernou příčinu rozcházejí. Sovětské soudnictví dbá o stálost a pevnost manželství a rodiny, a proto tam, kde je ještě naděje na překonání rozporů, nerozlučuje ukvapeně a s formálním nezájmem. Dává tak příležitost k pochopení, odpuštění a opětnému sblížení. Film režiséra Pyrjeva „Mezi dvěma ženami" podtrhuje právě tuto skutečnost a klade důraz na dobrou vůli, shovívavost a porozumění, na pravou lásku, jež pomáhá překlenout i největší propasti. Na vedlejším příběhu lásky mladé Varji pak ukazuje, že každé náhlé i sebevětší citové vzplanutí nemusí být předpokladem dobrého manželství. Nejen cit, ale i rozum, střízlivost všedního dne musí hrát velkou roli při založení rodiny, nemají-li mladé sny o lásce a trvalém štěstí ztroskotat. — Takové je poslání tohoto příběhu. Po formální stránce patří pak tento film k nejzdařilejším dílům sovětské kinematografie posledních let. Vedení kamery a herců dosvědčují Pyrjevovo tvůrčí mistrovství. Dokázal v tomto komorně laděném dramatu ovládnout svůj temperament a reminiscence na jeho oblíbené hudební komedie se objeví jen na jediném místě. Filmový přehled 12/1955 ()