Uhelný lom

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1951, 13 min

Krátký film o pracích na povrchovém dole. Tento informační film seznamuje důkladně s povrchovým dobýváním uhlí, při němž dnes většinu prací obstarávají stroje; tím je umožněno úplné vybrání sloje, zatím co při dřívějším způsobu zůstávaly tuny uhlí nevybrány. Použitím mohutných strojů byla odstraněna stará dřina a mnohokrát zvýšena produktivita práce.(FILMOVÝ PŘEHLED 33 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Ve všech oborech lidské práce usilujeme o to, aby těžkou práci převzaly za člověka stroje. Člověk je postupně zbavován zbytečné dřiny a produktivita jeho práce neustále stoupá. Tato skutečnost se nejlépe projeví, porovnáme-Ii starý způsob dobývání uhlí s novým způsobem povrchového dobývání, kde všechnu těžkou práci převzaly mohutné a důmyslné stroje. Jeden záběr lžíce rypadla nabere tolik uhlí, kolik dříve vytěžil namáhavou prací horník za celý den. Mimo to nový způsob umožňuje úplné vyčerpání sloje. Nové stroje a s nimi spojené nové methody práce umožňují ještě větší rozvoj našeho průmyslu a tím i zvyšování blahobytu pro všechny naše pracující. Filmový přehled 33/1952 ()