Závodný klub

Československo, 1952, 17 min

Režie:

Jozef Medveď

Marián Gallo

Čím dále tím více se stávají u nás závodní kluby společenskými středisky pracujících. O tom nás také přesvědčuje slovenský dokument Závodný klub", který nás podrobně seznamuje se společenským střediskem pracujících Tatrasvitu na Slovensku. Vidíme, jak sem přicházejí úderníci a zlepšovatelé, aby ve studovně, která disponuje bohatou odbornou literaturou a odbornými časopisy, hlavně sovětskými, se dále vzdělávali. V jiném salonku se sešla redakční rada závodního časopisu. Ti, kteří mají zálibu ve výtvarnictví, v malování nebo v sochařství, mají svůj atelier. V závodním klubu je také kroužek divadelních ochotníků, jsou zde loutkáři, pěvecký sbor a tamburaši. Členové závodního klubu Tatrasvitu jsou také patrony nad 16 vesnicemi, o které se velmi pečlivě starají jak po stránce výchovy, tak i zábavy. Nezapomínají ani na děti těchto vesnic a vychovávají si tak již předem nové zaměstnance a své nástupce. Film Závodný klub" nás plně přesvědčuje o plném, šťastném a iniciativním životě, který se rozvíjí v závodních klubech, které se tak stávají nejen společenským střediskem našich pracujících, ale mnohdy i jejich druhým domovem. (Filmový přehled)

ripo

V socialistickém státě není zájem starat se lidem jen o práci, ale také o to, jak mají tuto práci zlepšovat, jak ji ještě více zdokonalovat, jak prací prospívat celku, a také o to, aby se pracující po své dobře vykonané práci měli možnost příjemně pobavit. Minulost neměla takový zájem o pracujícího člověka, nestarala se o to, jak člověk žije, nebo jak může žít a za jakou zábavou jde. Dnes je tomu jinak. Dnes se mění od základu také společenský život. Kam chodívali pracující dříve? Do kantin, do hospod a podřadných lokálů, kde ve špíně, v kouři a vůbec v nezdravém prostředí ztráceli své zdraví a utráceli zbytečně těžce vydělané peníze. Dnes jsou pro pracující zřizovány závodní kluby. O jednom z nich nám právě vypravuje film "Závodný klub". Stačí jen porovnávat minulost s dneškem a každému se ten velký rozdíl ihned projeví. Je zde krásně upravené prostředí, jsou zde studovny a čítárny. Lidé si mohou vybrat prostředí podle svých zálib a sklonů. Mnohým z našich pracujících se stává závodní klub druhým domovem. V závodních klubech, i když zde zatím nemáme tradici jako na př. v Sovětském svazu, se vytváří nový společenský život: náš pracující člověk se zde plně, šťastně a iniciativně vyvíjí jak k svému vlastnímu prospěchu, tak i k prospěchu celku. Filmový přehled 35/1952 ()