Sovětský celovečerní barevný film, natočený podle románu anglické spisovatelky Ethel Vojničové. Děj se odehrává v 30.-40. letech minulého století, kdy byla Italie ujařmena rakouskou okupací. Vyprávění je soustředěno na postavu mladého neohroženého vlastence Artura. V dětství byl vychováván knězem, o kterém se měl teprve později dovědět, že je jeho pravým otcem. Náboženská výchova v něm však neutlumila nenávist k násilí, která ho přivedla do řad vlastenců „Mladé Italie". Protože příliš věří v církev a neposkvrněnost kněží, vyzradí při zpovědi jméno vedoucího „Mladé Italie". Je proto stíhán opovržením soudruhů i své milenky. Aby se vyhnul hanbě, předstírá sebevraždu a teprve po třinácti letech se vrací domů jako neznámý cizinec, aby v předních řadách vedl boj proti národnímu útlaku, za sjednocení Italie. V tomto boji neohroženě položí svůj život. (Filmový přehled)

ripo

Působivý film vynikajícího režiséra Fajncimmera (z jehož filmů jsme před lety viděli na př. skvělé dílo „Vraťte jim vlast!") byl natočen podle románu anglické spisovatelky Ethel Vojničové. Scénárista J. Gabrilovič zachoval takřka beze změn silně dramatický příběh o mladém Arturovi, synovi duchovního, pod jehož vlivem byl vychováván, a z něhož se stal neohrožený bojovník za národní svobodu. Zvláště vyzvedl ty pasáže knihy, které kreslí růst Artura v bojovníka proti násilí. Autoři filmu dovedli zvolit k tlumočení románu správnou formu jednolitého romantického vyprávění o osudu odvážných lidí. — V titulní roli Artura vystupuje mladý herec, nedávný absolvent Sčukinovy divadelní školy Oleg Striženov. Je to jeho první filmová role. Roli mladé italské vlastenky Gemmy vytvořila Marína Striženovová, kterou naši diváci znají jako představitelku kolchoznice Oksany z filmu „Štědré léto" a ze „Zlomených pout", jako manželku velitele pevnosti. Filmový přehled 43/1955 ()