Liška stavitelem

Лиса-строитель

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Sovětský svaz, 1950, 11 min

• ripo

Ivan Andrejevič Krylov (1768—1814) odkázal ruskému lidu a celé světové literatuře poklad půvabných bajek, jejichž společným znakem je úsilí o probuzení čtenářovy schopnosti rozlišovat přísně mezi pojmem dobra a zla a podnítit v něm chuť k boji za pravdu a potírání lži. V živých, poutavých příbězích, oděných do alegorického hávu, říká slova, která se nerada slyší; tepe jimi lidskou pošetilost, zlobu a zvrácenost. Proti zlodějům, sebedůmyslněji maskovaným, se obrací jeho bajka „Liška stavitelem", kterou si vybral scénárista S. Nagornyj za podklad roztomilého barevného kresleného filmu o dobromyslném lvu, úplatném, byrokratickém oslu a lstivé, licoměrné lišce. Svěží scény filmu upoutají stejně malého i velkého diváka. Není v nich nic zbytečného a mnohomluvného, co by zdržovalo hbitý spád děje a otupovalo pointu, jež vyústí v závěrečné poučení: „Skončí to málokdy smíchem, máš-li kozla zahradníkem." Filmový přehled 24/1953(15.10.2008)

Kozla zahradníkem, Al Caponeho úředníkem berňáku a lišku stavitelem kurníku. Vlastně je na tom smutné to, že liška musela osla, co lvova poradce, uplácet, když její projekt byl jednoznačně nejlepší. Co mi to jenom připomíná?(12.7.2014)