Reklama

Reklama

Liška stavitelem

  • Sovětský svaz Lisa stroitel (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka
Sovětský svaz, 1950, 11 min

Obsahy(1)

Sovětský barevný kreslený film podle půvabné Krylovovy bajky přivádí diváka do sídla starého dobrosrdečného lva, jehož jedinou vášní je pěstování kohoutků, slepic a kuřat. Když však zloději odnášejí denně z chatrného kurníku jeho miláčky, rozhodne se, že pro ně dá postavit nový dvůr, kde by slípky mohly žít bez obav před lupičem. V soutěži návrhů na stavbu dvora vítězí liška, jež se pak pouští s chutí do práce. Honosná stavba je však vybavena několika tajnými zařízeními, která umožní lišce, aby i při zamčených vratech mohla v noci navštěvovat kurníky, odkud si pokaždé odnáší vak naplněný lupem. Starý lev, který přece jen jednou přistihne lupiče při činu, nechce věřit svým očím, když zjistí, že hledaným zlodějem je liška, která se pod maskou "oslavovaného stavitele" vetřela do jeho přízně. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (2)

ripo

všechny recenze uživatele

Ivan Andrejevič Krylov (1768—1814) odkázal ruskému lidu a celé světové literatuře poklad půvabných bajek, jejichž společným znakem je úsilí o probuzení čtenářovy schopnosti rozlišovat přísně mezi pojmem dobra a zla a podnítit v něm chuť k boji za pravdu a potírání lži. V živých, poutavých příbězích, oděných do alegorického hávu, říká slova, která se nerada slyší; tepe jimi lidskou pošetilost, zlobu a zvrácenost. Proti zlodějům, sebedůmyslněji maskovaným, se obrací jeho bajka „Liška stavitelem", kterou si vybral scénárista S. Nagornyj za podklad roztomilého barevného kresleného filmu o dobromyslném lvu, úplatném, byrokratickém oslu a lstivé, licoměrné lišce. Svěží scény filmu upoutají stejně malého i velkého diváka. Není v nich nic zbytečného a mnohomluvného, co by zdržovalo hbitý spád děje a otupovalo pointu, jež vyústí v závěrečné poučení: „Skončí to málokdy smíchem, máš-li kozla zahradníkem." Filmový přehled 24/1953 ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Kozla zahradníkem, Al Caponeho úředníkem berňáku a lišku stavitelem kurníku. Vlastně je na tom smutné to, že liška musela osla, co lvova poradce, uplácet, když její projekt byl jednoznačně nejlepší. Co mi to jenom připomíná? ()

Reklama

Galerie (16)

Reklama

Reklama