Společně k dílu, společně k jídlu

• angličtina Eat Together – Work Together (festivalový název)
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 12 min

Film je součástí a byl vydán na DVD s názvem Film - náš pomocník.
Rozsáhlá kolekce informačních a osvětových filmů z let 1948 až 1959 reflektuje proměny české společnosti 50. let v jejích pracovních zvyklostech i volnočasových aktivitách. (Filmexport)

ripo

Závodní kuchyně, to je také jedna z vymožeností naší doby; staly se už natolik samozřejmým příslušenstvím kteréhokoli výrobního nebo i administrativního celku, že závod nebo úřad bez nich si nedovedeme ani představit. Dnes je na závodní společné stravování kladen velký důraz. Závodní kuchyně jsou přednostně zásobovány, dostávají k disposici všechno, čeho je třeba k výrobě hodnotných, výživných pokrmů, v dostatečném množství. Má-lí však být této vymoženosti dokonale využito, musí se především zaměstnanci závodních kuchyní sami přičinit o to, aby strávníci dostávali dobrá jídla a také, aby se v závodní kuchyni opravdu najedli. Většina stížností na závodní kuchyně pramení z nedbalého poměru zaměstnanců kuchyní k jejich práci, i z přímé nepoctivosti, kdy se snaží obohatit se na účet strávníků. Film „Společně k dílu, společně k jídlu" si všímá toho prvního a na příkladě jedné vzorně vedené závodní kuchyně ukazuje, jak by měly vypadat všechny naše závodní kuchyně. Film se neomezuje jenom na zdůraznění hygienických a zdravotních zásad, které je třeba při práci v závodní kuchyni úzkostlivě dodržovat, ale vysvětluje též význam závodních kuchyní. Film, ač se dotýká často závažných a složitých problémů, vysvětluje je vtipným a názorným způsobem, takže zaměstnanci všech závodních kuchyní si z něho mohou odnést opravdu dobré ponaučení. Filmový přehled 34/1953 ()

roswelll

Zakázkový film pro ministerstvo zdravotnictví. Film názorně předvádí divákovi, jak by měla vypadat dobře vedená závodní jídelna. Důraz je kladen na čistotu prostředí, na zdraví prospěšný jídelníček i na hygienu práce. Závěr filmu poté akcentuje kolektivní stravování jako způsob "osvobození žen od otroctví sporáků"!. Komentář namluvila Zdeňka Hustá. ()