Divocí koně v dunajské deltě

(TV film)
  • Německo Wilde Pferde im Donaudelta (více)
Německo / Francie, 2010, 52 min

Před lety domestikovaní, dnes ale svobodní, ohrožují nádhernou přírodu. Patří do ní, nebo mají být vyhubeni? Dunajskou deltu, vzácný přírodní klenot, najdeme ve východní části Rumunska. Je to největší a nejzachovalejší evropská říční delta. Rozkládá se na 3446 km2 území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře. V jejích mokřadech, stojatých a tekoucích vodách žije přes 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva. Celkem 2733 km2 území delty je chráněno a od roku 1991 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V posledních desetiletích sem přibyl nový živočišný druh: divocí koně. Některé lidi to těší, jiné naopak ne. Tito koně, prohánějící se Dunajskou deltou, bývali před lety domestikováni. Jejich příběh se začíná psát v roce 1989, v roce rumunské revoluce a pádu socialistického zemědělství. Zemědělská družstva se zrušila a obyvatelé vesnic si koně buď rozebrali, nebo je vypustili do okolních luk. Oproti veškerým očekáváním koně přežili. Shromažďovali se do skupin, vytvořili rodiny a postupem času se z nich stala divoká zvířata. V deltě dnes žije na 2000 divokých koní a jejich počty stále stoupají. Biologové se obávají, že by mohli zničit zdejší, v Evropě unikátní ekosystém – les Letea, který je nejstarší evropskou přírodní rezervací, založenou v roce 1938. Tito vědci proto volají po likvidaci koní. Ministerští úředníci nezůstávají k varování vědců a ekologů hluší, a tak v nedávné době začali být zdejší koně systematicky vybíjeni.
Naštěstí se ale velmi silně ozývají i opačné, rozumnější hlasy jiných odborníků, kteří usilují o vypracování studií a programů, na jejichž podkladě by se určilo, kolik koní tento ekosystém bez úhony pojme, a jakým způsobem je možné ochránit jak původní flóru, tak zde zároveň zachovat i stáda divokých koní. (Česká televize)

MM_Ramone

Pred rokmi domestifikované, dnes však už divoké kone ohrozujú nádhernú prírodu dunajskej delty vo východnej časti Rumunska. Voľne sa tam pohybuje cez dve tisíc kusov a ich počet sa stále zvyšuje. Ničia unikátny ekosystém. Okusujú kôru zo stromov a tie následne usychajú. Národný park Letea je jeden z najstarších prirodzených porastov v Európe. Treba ho chrániť. Zaslúžia si však tie krásne divoké kone, aby boli vyhubené? Touto problematikou sa zaoberá nemecko-francúzsky dokumentárny film "Divoké kone v dunajskej delte". ** ()

Marze

V Deltě jsem byl a bylo o ní natočeno spousta dokumentů. Jako vystudovaný ekolog se domnívám, že divocí koně do přírody patří. Ale každý druh se chce co nejvíce rozmnožit a musí mít svého predátora. Zvlášť koně, kteří jsou opravdu velcí žrouti. Sice ne 200 kilo listí denně jako slon, ale na devastaci malého území to stačí. Člověk svého predátora nemá a vypadá to, že naši planetu zničí. Dokument je mezi ostatními zde: https://dokumenty.tv/360-geo-report-2-serie-dokument/ ()