Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Život v dětském domově objevuje Miroslav Janek prostřednictvím hry. Děti přibírá jako partnery do natáčení, učí je zacházet s kamerou a nechává je, aby samy filmovaly prostředí, ve kterém žijí. Režisér je provádí různými komnatami kinematografie, a tak se děti neomezují jen na prosté zachycení skutečnosti, ale společně animují, natáčejí scénky, které si samy vymyslely, experimentují s filmovým materiálem a zároveň podávají významnou zprávu o svém životě. Kamera v dětských rukou tak boří zeď mezi dvěma světy, je hračkou, ale i nástrojem, který umožňuje svěřit se s tajemstvím, vypořádat se s bezmocí nebo náhlým smutkem.

Z animovaného dřevěného psa padají brambory a kamenní hadi se klikatí na polní cestě ve filmovém prostoru dětského domova, v němž lze do nekonečna skládat z pestrých dílků nejroztodivnější obrazce a útvary. Režisér jen občas zklidní vír obrazů vlastním pohledem, ale jinak se zříká všech vnějších opor a vysvětlení, a hledá podstatné momenty dětského soužití jen na základě vnitřních impulsů, vycházejících z individualit dětí a jejich neopakovatelné imaginace. Dětská fantazie, spontánnost a přirozenost proměňují dětský domov v herní prostor, ale své místo ve filmu mají také takřka abstraktní záznamy pocitů, lyrické stopy první zkušenosti s kamerou.

Na pozadí filmem prodloužené představivosti se pak zachycují útržky předem daných souvislostí: o děti pečuje státní instituce, některé z nich dostanou občas dopis od rodičů, jiné ty své vůbec nepoznaly. Miroslav Janek se dlouhodobě zajímá o ty, které okolí spíše přehlíží. Není pozorovatelem, ale spoluhráčem, který pomáhá nevidomým, Romům, opuštěným dětem, který usiluje o to, aby se vymanili ze společensky podmíněného sevření a našli sílu, jež jim umožní důstojně žít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Filmweb.cz (Kateřina Svatoňová)

"Stejně jako v ostatních dílech se Miroslav Janek dokáže neobyčejně citlivě vžít do zobrazovaného prostoru. Z některých českých dokumentů portrétujících osoby z okraje společnosti, mám pocit nadhledu, chladného odstupu. Pocit, že autor se snaží v divácích vzbudit spíše úšklebek, úsměv nad cizím…" více

Kinema.sk (Kristína Aschenbrennerová)

"Chačipe vznikol z pokusného workshop-u, kedy výtvarník Jiří Voves oslovil svojho kamaráta Miroslava Janka, že by mohli zobrať partiu detí z detského domova na malý výlet a venovať im nejakú inú pozornosť než sa im dostáva v domove. I stalo sa, že okrem detí vzali do jednej juhofrancúzskej dedinky…" více

Tiscali.cz (Vojtěch Rynda)

"Miroslav Janek má zkušenosti jak s nezprostředkovaným zobrazováním světa jako takového, tak i s nahlížením do subjektivního světa lidí tak či onak odlišných od průměru. I v případě Chačipe našel ideální výrazové prostředky: dětský svět ilustruje mollovou hudbou a obrazy s primální působivostí, jeho…"

Reklama

Reklama