Malá noční povídka: O škodlivosti tabáku

(TV film)
  • angličtina On the Harmful Effects of Tobacco (festivalový název)
všechny plakáty
Komedie / Krátkometrážní
Československo, 1962, 13 min

Režie:

Martin Frič

Předloha:

Anton Pavlovič Čechov (povídka)

Vynikající předlohu Antona Pavloviče Čechova čte Stanislav Neumann. Povídka vypráví o vědátorovi, jehož sužuje panovačná žena, která ho nutí, aby ve svých "umravňovacích" přednáškách hovořil proti kouření, pití a jiným nemravnostem. (oficiální text distributora)

Karlos80

"Milí posluchači a diváci"... Obrátit? Co? Sebe ! Promiňte zapomněl jsem si sundat brýle! Tak takhle začíná tato povídka od A. P. Čechova z úst herce Stanislava Neumanna který stojí zády kameře, a až na režisérův pokyn se celý obrátí tak aby ho také viděli diváci. Humorné že? Ale teď jsem se rozhodl, že vám ji číst nebudu, já vám ji radši povím zpaměti, poté se herec v nějaké místnosti uklonil všem divákům a posluchačům a začal přednášet, přitom se zcela proměnil ze své civilní podoby místo stojícího tak v sedícího a v zarostlého dědečka u stolu. A začal, velmi šikovně vyprávět. O mrkání svého oka započatého 13. září 1874 kdy se mu narodila čtvrtá dcera Barbara ! O krajném rozčílení a nervozitě. O tabáku jako o rostlině. O penzionátu a o jeho vykonaných službách tam. To není voda to je vodka ! A já vám prozradím, já se opiju jediným kalíškem, jediným kalíškem. Celkem pěkné nejen na poslech, s neopakovatelným nakřáplým a jakoby ukňouraným hlasem, který neodmystelně patřil herci Neumannovi. A ještě bych dodal že seriál či cyklus ( každému po svém), "Malá noční povídka" byl zahájen roku 1961 a jednalo se o to že vždy tedy každou neděli večer, známí herci četli divákům na dobrou noc ze svých oblíbených autorů. Zahájeno jest vynikajícím způsobem od Jana Pivce v povídce Štába Prišibejev taktéž od A. P. Čechova. ()