Vstup do života

Vstup do života

Sovětský svaz, 1963, 101 min

Igor Talankin

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(9.7.2008)

Film je spracovaný na motívy dvoch poviedok sovietskej spisovateľky Very Fedorovnej Panovovej „Voloďa“ a Vaňa“. V skutočnosti ide o prvý diel z trilógie. Druhý diel bol natočený v roku 1968 pod názvom „Denné hviezdy“ a tretí v roku 1969 ako „Keď padá hviezda“. Vo filme sa nám prelínajú osudy dvoch mladých ľudí, hrdinov, ale každý so svojim vlastným príbehom. Voloďa a Vaňa si pamätajú keď boli evakuovaní z vojnou ťažko skúšaného Leningradu (dnes Petrohrad) aj so svojim matkami. Ďalej ich príbehy spolu takmer nesúvisia. Film sa snaží ukázať, že detská fantázia vôbec nekontrastuje s vojnovou realitou. Mladí ľudia musia čeliť problémom dospelých a sú už od detstva nútení riešiť svoje existenčné problémy. Film je o ľuďoch a ukazuje nám ich vstup do dospelosti. V skutočnosti nejde o vojnový film aj keď celý dej sa odohráva v období 2. svetovej vojny. Ale nevidíme vojnové utrpenie a aj vojaci sú len kulisou daných udalosti. Spisovateľka čerpá so svojich životných zážitkov, keď pracovala ako zdravotná sestra, v blokovanom Leningrade a denne stretávala deti, ktoré museli predčasne dospieť a zostarnúť..(18.10.2019)