Praha, město věží

Věže okolí Náměstí Míru (E13)

(epizoda)

Cesta Viktora Preisse do věží začne na střeše "rodného" Divadla na Vinohradech. Následuje výstup do věže kostela sv. Ludmily, odkud se náš průvodce snadno přenese na střechu do kupole hvězdárny Arcibiskupského gymnázia. Poté vystoupá do věže Hasičského domu, věže kostela sv. Kateřiny nazývané též "pražský minaret" a rozloučí se výstupem na cimbuří věže depozitáře Národního divadla vysoko nad Botanickou zahradou. (Česká televize)

sator

Stavění věží byl a je mezinárodní obor a stavitelé věží byli a jsou nadnárodní specialisté. Musí to být krásné, jezdit z města do města a stavět věže. Tu pro větší slávu Boží, onde pro lepší tlak vody. V Benátkách si zkusit věž svatého Marka a v Praze věž svatého Mikuláše. Potom se ve Vídni sejít s kolegy, vyměnit si zkušenosti a zavzpomínat, jaké to kde bylo. Potulní stavitelé věží. Věžoví kočovníci. Doma všude a nikde. Nabízejí městu svou vizi věže. A odjíždějí, když věž stojí. Je na nás, na místních, hospodařit se svými věžemi. Přepočítat je a pak si pozvat někoho, kdo nám postaví takovou věž, která nám chybí. Na něco takového nestačí Ministerstvo obchodu nebo místního rozvoje. To by chtělo nové ministerstvo – Ministerstvo věží! ()