Dick Barton: Special Agent

všechny plakáty
Velká Británie, 1948, 70 min

Bývalý kapitán commandos a detektiv Dick Barton (Don Stannard) jede s kamarády Snowym Whitem (George Ford) a Jockem Andersonem (Jack Shaw) autem na výlet do rybářské vesnice Echo Bay. Jock sedí vzadu a oba zbylé neznámo proč mučí hrou na skotské dudy. Ve vsi se ubytují v Rosemary Cottage, jenže se brzy ukáže, že spolu s nimi a místními je ve vsi jednak skupina pašeráků, což v zásadě nevadí (rozhodně ne venkovanům), ale taky partička nacistických padouchů, která chce kontaminovat bakteriemi pitnou vodu v Británii. Naše trojice na stopu přijde omylem při dodávce humrů, ve kterých najde neočekávané věci. Hlavní padouch se maskuje za švédského vědce, ale má tak německý přízvuk, že je dost čitelný. Střídáním dramatických (nechybí otrávené hroty šipek v hospodě) a humorných scének se prokousáváme k odhalení, kdo všechno patří k nacistům. Také zjistíme, že Dickova dovolená byla ve skutečnosti utajenou misí. První ze série filmů s populárními postavami z rozhlasového seriálu. (Peabody)

pepua

Trilogie o agentu Dicku Bartonovi od Hammer studia vychází z tehdy oblíbeného rozhlasového seriálu od BBC. Dick Barton je speciální agent, lidmi milovaný (už je o něm i comix), zločinci nenáviděný. Samozřejmě je to také pořádný fešák. Jako první z této trilogie jsem viděl film Dick Barton Strikes Back (dostal jsem se k němu nejdříve) a ten mě bavil daleko víc, zde mi vadila přehršle laciných fórků, většina z nich by se hodila možná tak do doby němých filmů. Příběh je o nacistech, kteří mají v Británii zákeřné plány a jediný, kdo je schopen je porazit je samozřejmě D. B. Herci jsou ve většině případů velmi mizerní, charaktery postav jednoznačné a čitelné. Neustálé střídání „komických“ scén s těmi akčními mne unavilo poměrně rychle a i krátká délka filmu, 70 minut, se zdála být nekonečná. ()