Měčtať i žiť

• Sovětský svaz Мечтать и жить (více)
všechny plakáty

Herečka Maria (Larisa Kadočnikova) je sirotkem. Na svou matku má vzpomínky z války, kdy ji jednoho dne ztratila při nenadálém útoku Němců. Dnes, jako úspěšná divadelní diva, nese svůj smutek z toho jen jako malou bolest uvnitř. Řeší totiž partnerskou krizi se svým milým, divadelním režisérem Konstantinem Petrovičem (Rodion Nakhapetov). Přestože se mají rádi, cítí se Maria nenaplněná a Konstantin jí vyčítá i její profesní vyhoření. Usmíření a nové rozchody jsou kořeněné přítomností do Marie zamilovaného studenta fotografie Serjoži (Oleg Polstvin) a především Mariinými setkáními s mužným svářečem Gerasimem (Jurij Iljenko). Jednoho dne navštíví Marii starší dáma a ukáže se, že se jedná o její ztracenou matku (Nina Urgant). Když tato později téhož dne náhodně umírá na srdeční příhodu, rozhoduje se Maria jít nazpět po jejích stopách: setká se s udavačem Sukačem (Jurij Mažuga), který mohl za jejich rodinnou tragédii, potká dávnou přítelkyni své matky, která jí popisuje příhody z doby, kdy ještě nebyla na světě. Nakonec se Maria ocitá ve stejných citových rozporech: s kterým mužem žít? Jak žít autenticky? Jak „snít a žít“ tak, aby člověk zároveň létal a rovněž přinášel něco druhým? (garmon)

garmon

Film je plný loučení (poslední Iljenkův film s Kadočnikovou), ale i setkávání (já nejsem tvá fanynka, já jsem tvá matka). Je ho tam tolik, až to mnohdy nabývá halucinačních obrátek. Když se k tomu přidávají vlci, fašisté, pomsta udavačovi anebo ušlechtilý svářeč v podání sošně krásného pana režiséra, a vedle toho bobtnají problémy svazové herečky, ba místní herecké divy (která ehm hraje samu sebe si) a s ní spojené citové eskapády, neboť je obklopena vášnivými muži čítaje jejího milujícího uměleckého druha a mladičkého fanouška, který o ní točí dokumenty, je možné konstatovat, že třetí hvězdu zachraňuje jen mimořádný vizuál a Hrabovského hudba. Zaráží mě, kde toto najednou Iljenko vyštrachal, nemá to vkus, hlavu ani patu. Trošinku to v té velkohubé splácanosti připomíná Šepiťkové Ty a já, tam je to ale přeci jen s carskou pompou. Po shlédnutí jsem si přečetl, že Sověti zastavili vývoj, výrobu i distribuci filmu 42x, slovy čtyřicet dva krát - pak to dává smysl-(. ()