Na cestě - Série 4 (2007) (série)

Na cestě po Alsasku (S04E19)

(epizoda)
  • Slovensko Na ceste po Alsasku
Česko, 2008, 26 min

Režie:

Robert Valica

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po francouzském kraji s největší hustotou hradů, čapími hnízdy a pohádkovými městečky v záplavě vinic. V minulosti obyvatelé Alsaska měnili své občanství i pětkrát za život. Dnes naštěstí krveprolití v nekonečných německo-francouzských válkách připomínají už jen pomníky v místech velkých bitev a neobvyklá hustota hradů, zatímco alsaská metropole Štrasburk se stala nejen symbolem usmíření obou velmocí, ale i budování nové Evropy. Na francouzském území ovšem zůstal kus německé duše, což v čase vánočním znamená, že do některých rodin nosí dárky Ježíšek, zatímco do jiných Pere Noël. Dárky si však mohou společně vybrat na slavných vánočních trzích v Colmaru. O prolínání kultur svědčí i paradox, že i když Alsasko patří k hlavním francouzským oblastem pěstování vína, nikde jinde ve Francii se nevypije tolik piva jako tady. (Česká televize)

montel

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po francouzském Alsasku...Beru tyto cestopisné dokumenty tak, aby mě zavedli na ty nejatraktivnější a nejkrásnější místa. Tento díl se z tohoto hlediska nepovedl, protože koukat se jak se dělá keramika určitě nechci. Alsasko nabízí jistě víc, takže tentokrát sa tato část moc nepovedla. 40% ()