Jack Rozparovač: První sériový vrah (TV film)

Jack The Ripper: The First Serial Killer

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 50 min

Dokument nám otvára bránu do sveta Jacka Rozparovača a snaží sa nám priblížiť jeho konanie a charakter (prečo konal tak ako konal),i tak k žiadnej zásadnej alebo prevratnej teorií nás to neprivádza.A to je aj celkom škoda.Odznejú tu fakty,ale i domnienky,ktoré sú nám dávno známe a nie sú žiadnym verejným tajomstvom,hoc kriminologia ako taká prešla časom výrazne markantnými zmenami.I napriek tomu fascinujúci dokument pre vyznávačov konšpiračných teorií.-čiže aj pre mňa.(22.6.2013)

Jack Rozparovač údajně prohlásil: "Stanu se otcem 20. století". Tento výrok se určitě částečně vyplnil, stačí si pustit televizi a sledovat současné nejpopulárnější seriály - jsou plné vražd a sériových vrahů. Také Jackovi následovníci, jako Zodiac nebo Charles Manson, se stali mediálními superhvězdami minulého století. Tento dokument pojednává o policejní psycholožce, která se snaží pomocí moderních vyšetřovacích metod odhalit totožnost vraha. Na základě dobových informací vytváří psychologický profil a také možnou podobu Rozparovače. Tyto závěry mohou být částečně pravdivé nebo mohou být zcela mimo mísu, to se dnes již nedozvíme. Ale také mi připadá nepravděpodobné, že se jednalo o hlupáka, který jednal afektovaně, a z 80% měl jenom štěstí.(4.5.2011)

Docela sugestivní a hlavně povedený dokument o prvním a zřejmě i nejslavnějším sériovém vrahovi v historii.Skupina odborníků na slovo vzatých se po více než 100 letech snaží pomocí nejmodernějších postupů odhalit totožnost legendárního vraha. Problém je, k jakým výsledkům dochazí. Představa, že člověk, který dokáže přímo na ulici, v naprosté tmě a ve spěchu odborně odřezat z těla určitý orgán, je prosťáček z nejnuznější čtvrti v Londýně a skoro bez vzdělání, je poněkud podivná...(3.7.2010)

Zaujímavý dokument ktorý sa snaží priniesť do prípadu nové myšlienky ale prakticky až na pár vecí len opakuje veľmi dobre známe veci. Geologický profil údajného miesta bydliska Jacka Rippera je číra špekulácia. Profil ktorý vytvorila Laura Richard sa mi takisto zdá až moc zjednodušený. Jeden z tých moderne pojatých dokumentov ktorý ale na to aby mohol byť braný vážne seriózne postráda dve najdôležitejšie veci. Širšie spektrum profesionálnych odborných názorov a oveľa väčší objektívny nadhľad. No a samozrejme že stopáž niečoho takéhoto nemôže byť 40 minút ale minimálne dvojnásobok resp. aj to je málo. Z tých konšpiračných ( ale rozhodne nie nemožných ) teórií sa mne osobne najviac páčia dve a to Jill The Ripper a Thomas Neil Cream Theory. Kto vie o čo ide určite ich pozná.(15.6.2011)

Zajímavý dokumentární snímek zachycující pokus o vyšetřování vražd Jacka Rozparovače moderními kriminalistickými metodami by měl větší hodnocení, kdyby autoři včas dokázali zavřít zobák. Možná potřebovali smýt dávné podezření ulpívající na monarchii, nebo ukázat, že Scotland Yard umí, každopádně z nich vypadla tato neskutečná debilita: “Kdybychom tehdejším vyšetřovatelům mohli poskytnout veškeré informace, které máme dnes, byli by ho chytili.Většina z nás by o Jacku Rozparovači nikdy neslyšela, nebyl by žádný mýtus, ani záhada. “ Já mohu jen dodat, že kdyby manželé Hitlerovi věděli, jakej vejlupek bude jejich synek Áda, tak by snad ani nešukali a to i kdybychom jim poskytli veškeré dnes dostupné antikoncepční prostředky. Stejně tak to platí pro manžele Uljanovovi a Džugašvili. Většina z nás by nikdy neslyšela o totalitě, masových vraždách a nebyl by problém vidět pár komunistů pouze v rezervacích Krkonošského národního parku a odpadla by záhada, proč se znova tak šíleně množí.(15.10.2012)