Vetřelci dávnověku - Série 3 (2011) (série)

Mimozemšťané a tajný kód (S03E13)

(epizoda)
  • USA Aliens and the Secret Code
Dokumentární / Historický / Mysteriózní
USA, 2011, 44 min

LuiCJ

Tretia séria sa veru neuberá najlepším smerom. Asi od deviatej alebo desiatej epizódy, teórie a myšlienky, ktoré nám “zastánci teórie antických astronautov” predkladajú v seriáli začínajú byť až priveľmi zvláštne. Táto časť hovorí o akejsi “svetovej mriežke”, ktorou majú byť spojené niektoré významné historické pamiatky. Podľa teoretikov tieto miesta neboli postavené náhodne, ale zámerne. Mali predstavovať akýsi “tajný kód” pre budúce civilizácie. Teraz sa však prikláňam k teórii amerického spisovateľa Jasona Colavita. Na čo by nejaká antická kultúra myslela na svoj zánik a na to ako “kód” budú môcť rozlúštiť ďalšie civilizácie? Mnoho z nich bolo úzko spätých so stvorením a potom aj s akýmsi opätovným povstaním. V angličtine - cyclic life. Ďalej mali tieto miesta na “mriežke” slúžiť ako tankovacie stanice pre UFO či navigačné body. Mne osobne to príde až príliš pritiahnuté za uši. Napríklad taký Teotihuacán v Mexiku je nepochybne záhadným a tajomným miestom, ktoré si zaslúži viac výskumu. No či mimozemšťania môžu za to, že na takom Veľkonočnom ostrove je údajne podobná architektúra mi nepríde absolútne pravdepodobné. To, že egyptské Pyramídy v Gíze, neolitický komplex Thornborough Henges vo Veľkej Británii a historické miesta, ktoré obývali americkí indiáni Hopiovia sú všetky postavené akoby podľa pásu v súhvezdí Orión je tiež pozoruhodné. Avšak rozprávať hneď o určitých faktoch so stopercentnou istotou, by som nerobil. Niektoré vikingské prstencové pevnosti, grécke Delfy či opäť Gíza sú tiež postavené na jednej priamke. Je to skutočne zaujímavé zistenie, no aj pri tomto platí to isté čo v prípade súhvezdia Orión. A v neposlednom rade ostrov pri francúzskom pobreží, Gavrinis, na ktorom sa našli rôzne znaky, značky, čiary, kruhy a ešte kadečo z obdobia 3500 rokov pred n. l. Údajne sa obyvateľom ostrova v minulosti podarilo vypočítať obvod Zeme či Ludolfovo číslo a následne ho vyryli do kameňa. To je len malá časť historických “záležitostí”, ktoré niektorí teoritici bez dôkladnejšieho výskumu automaticky pripisujú mimozemským návštevníkom. ()