Kto nie je v čítanke

Scénář:

Samuel Ivaška

Kamera:

Ladislav Munk

Dokumentárny cyklus „Kto nie je v čítanke“ o jedinečných ľuďoch, ktorí sa zaslúžili o obohatenie nášho vnímania života a o ktorých sa vie iba málo.
Jednotlivé časti: 1.- Krajina plná svetla - Príroda akoby sa snažila v poslednej chvíli vyrovnať svoj dlh, „prikladá“ k detským očiam zvýšenú mieru talentu, cit v rukách pre posunkovú reč nepočujúceho maliara Jána Havrilu, ktorý k nám napriek tomu „prehovára“ silným výtvarným prejavom nesúcim svoje hodnotové posolstvo nielen k nám, ale aj rovnako postihnutým deťom.
2.- Sympózium dňa - Filmové stretnutie s Milanom Adamčiakom, muzikológom – vyjadrujúce filmovou rečou súvislostí takých javov, s ktorými sa denne stretávame okolo nás, ale za ktorými netušíme ich väzbu k hudbe. Dokumentárny film z cyklu „Kto nie je v čítanke“ o jedinečných ľuďoch, ktorí sazaslúžili o obohatenie nášho vnímania života a o ktorých sa vie iba málo.
3.- Spomienky do vrecka - Film nesie humánne posolstvo cez osobnosť protagonistky Ady Rapošovej, ktorá je nielen sprievodcom našej histórie, vedie nás ňou až do stredu udalostí 17. novembra, ale prináša so sebou napriek pokročilému veku a strate zraku silný životný optimizmus so schopnosťou silou vôle sa oň s nami podeliť.
4 - Fantázia zo skrine - Dotyk s fantáziou, jej viacrozmernosť zhodnotená v netradičnom filmovom vyjadrení približuje vlastné ja výtvarníka Svetozára Mydlu v knižnej ilustrácii. Jeho ateliér sa dostáva do pohybu a my putujeme cez tajomné útroby drevenej skrine do „fantaskna“ rozprávkového sveta, v ktorom ožívajú skutočné bizarné postavy ale aj usmievavé mrkvové nosy snehuliakov. Dobro bojuje proti zlu a už už sa zdá, že sa to tentoraz nepodarí, ale predsa, nakoniec sme v cieli dobroty. (RTVS)