Evangelista

• Dánsko Evangeliemandens liv (více)
všechny plakáty
Dánsko, 1915, 62 min

NinadeL

Evangelista je klasická moralita, kterou v Nordisku v hlavní roli s Psilanderem zpracovali jako atraktivní drama. Psilanderův John Redmond v době, ve které působí jako morální veličina ve své obci, vypráví příběh svého života, díky kterému se stal mužem víry. Tehdy, ještě jako mladý a bohatý, se spustil s ženou z polosvěta, což mělo za následek vyhoštění z kruhu rodiny, následné odmítnutí i v polosvětě a dokonce vraždu z nedbalosti a také několik let ve věznici. Během této doby náš Redmond přišel o oba rodiče a jeho život naplnil jediný cíl - pomáhat bližním. A takto mohl být v nové generaci odhalen podobný problém, se kterým se už zralý Redmond mohl vypořádat jako vůdčí osobnost... A co je nejpikantnější, že na DVD z kolekce Det Danske Filminstitut nalezneme také dvojici alternativních konců pro Rusko a Švédsko. Takže si skutečně můžeme vybrat, jaký konec nám dnes lépe vyhovuje. Ve své době Rusové dávali přednost bezvýchodnému dramatu, Švédové nové naději a Dánové si podrželi tu svou rovinku morality. A vy? ()

Kass

Seversky odtažité, rozvážné drama o hříších mládí, vině, trestu a vnitřní síle hledat Cestu. Důstojný film a prostředník k tomu jak podnětně strávit čas po vaší pravidelné návštěvě nedělní bohoslužby. A vám, kteří nepřikládáte otázkám víry přílišnou váhu, film nabízí decentní tempo a pečlivou práci s mizanscénou. ()

• Scéna telefonického rozhovoru je řešena metodou split screen, ve své době moderní novinkou. (NinadeL)