Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Dokumentární

Recenze (6 403)

Iveta (2022) (seriál)

3/3 Nová minisérie Iveta aspiruje na podobný koncept, jaký byl věnován Marii Terezii. Půjde tedy o opulentní projekt rozložený na několik let s cílem propagovat novou produkci Voyo Originál. Je to tedy ambiciózní záležitost, která by se chtěla vyrovnat zajímavým projektům mezinárodních kabelových televizí, ale určenou výhradně pro náš malý rybníček. Ve třech epizodách jsme zatím měli možnost sledovat vzestup popové zpěvačky Ivety Bartošové v letech 1983-1988 od regionálních pokusů po celostátní úspěch dua Bartošová - Sepéši. Znalci se mohou jen usmívat nad zjednodušením pohádkového příběhu, ale pokud tvůrci sami ve spolupráci s rodinou chtěli "jen" zachytit esenci mladé dívky, která se stala za výjimečných okolností ženou, mohou výsledný tvar akceptovat. Nemá smysl pátrat po detailech, po tom, jak šly jednotlivé události přesně za sebou, ani lamentovat nad tím, že se vše odehrává v prázdných ulicích, v několika málo interiérech a místy je to spíš parodie hodná České sody, než cokoli jiného. Tým šel po pocitech, kostýmní návrhářka vycházela z povrchní rešerše, ale hlavně sama ze sebe a tak to celé šlo hlavně naproti pamětníkům, kteří v té době sami zažívali cosi podobného. Ať už šlo o přechod do Prahy z malého města nebo vesnice nebo více prožívali první lásky na diskotékách. Marie Terezie se dočkala 8 dílů, Božena Němcová 4 dílů, ale Iveta je zřejmě obě strčí do kapsy. A přesně v takto nastaveném poměru hodnot si tu žijeme.

Vrať se, Sábinko (1952)

Come Back, Little Sheba jsou klasická 50. léta, předlohou byla tehdy nová hra debutujícího Williama Ingeho, dusné drama bylo ověnčeno za své tlačení na pilu veškerými cenami a všichni byli spokojeni. Zejména oceněná Shirley Booth. Ale to, co bylo tehdy považováno za realismus, dnes už dávno realismem není, ostatně jako většina tehdejších hitů. Dnes už je to jen okénko do poválečného Hollywoodu, který našel spásu v ženské, která se nechala připoutat k domácímu krbu.

plakát

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Zatímco původní Jumanji je klasika v žánru rodinného filmu, variace Zathura už cílila výhradně na menší děti, tak moderní Jumanji je čistá zábava pro fanoušky Jacka Blacka a Dwayna Johnsona. Pokud vás ti dva baví, budete spokojeni, pokud ne, můžete s klidem vynechat.

Komorník (2013)

Výborné téma utopené v laciném filmu. Velké téma, telefonní seznam velkých jmen, přesto slabý film.

plakát

Rainbow High (2020) (seriál)

Pohodový seriál z duhové střední, který je součástí nové linie hraček od MGA, konkurenta Mattelu.

Seveřan (2022)

Po prožitém Majáku jsem se Seveřana docela obávala, podezřívala jsem Eggerse z toho, že Kidmanku obsadil jen jako lákadlo na plakát, aby o film zavadila co nejširší základna, které její jméno není lhostejné... Ale všechno je nakonec jinak. Jako bych zapomněla, že Kidmanka zcela standardně už dřív pracovala s výraznými režiséry, od Kubricka po von Triera. Navíc pro diváky seriálových Vikingů může Seveřan představovat příjemné navázání na širší téma. Není důvod k obavám ani k předsudkům, naopak je vhodné si Seveřana užít na velkém plátně a nechat se unášet islandskou přírodou podobně jako kdysi u Sjöströma.

plakát

Panství Downton: Nová éra (2022)

Nikdy bych nečekala, že druhý film Panství Downton bude reverzní poctou Anny Ondrákové v době natáčení Blackmailu. Ale stalo se tak a je to prakticky dokonalé. Zatímco první film povinně došel k happy endu i mezi poslední třískou a klikou od dveří, druhý film se konečně mohl svobodně nadechnout a najít nové příběhy v nové době. Skvělé éře plné fantastických nápadů. Nástup zvukového filmu, zrcadlovky, objevování dovolených ve Francii... a samozřejmě nechybí ani pátrání po tajemství v minulosti. Co záběr, co jednotlivý kostým či dobový detail, toť slast. A nakonec se spravedlnosti dočkal i Barrow. Jedním slovem nádhera.

Šarlatán (2020)

Aneb to nejlepší z posledních let domácí (koprodukční) scény.

Atlas mraků (2012)

Fascinující setkání Tykwera a sester Wachowských.

Ovládací panel
150. nej uživatel Česko