Král Richard III. (divadelní záznam)

Česko, 2010, 121 min

Zdenek Plachý

William Shakespeare (divadelní hra)

Zvláštní pojetí dramatu, s využitím moderních prostředků (videoprojekce). Nicméně mám rád Shakespeara, a tak jsem se soustředil hlavně na děj a herecké výkony, a ty nezklamaly. Přesto - klasikou se asi tento záznam divadelní hry nestane.(12.12.2010)

Hru jsem viděla celkem 3x , z toho jednou v TV. Shakespeara mám ráda, hra se mi líbí. Ale právě ta videoprojekce - k těmto inovacím se stavím spíše negativně. Netvrdím, že by divadlo měli hrát, jako za dob Shakespeara (i tak se to povedlo ve verzi s Pavlem Zedníčkem), ale mám ráda divadlo tradičněji pojaté - na projekce jsou kina. A ještě se mi hrubě nelíbila scéna, kdy si vrahové pohrávají s noži. Naprosto nehodící se skládací nože!!! Na oko jinak ale hra působila vábně, chladná atmosféra byla naplněna (ale kdo viděl Dona Carlose z Mahenky, asi mi dá za pravdu, že tam scéna byla ještě lepší! ). Petr Halberstadt byl skvělý - relativně mladý herec a taková role! Smekám! Monika Maláčová je senzační (ale nejsem si jistá, zda se v TV záznamu objevila - kdyžtak mě vyveďte z omylu), její roli alternuje Dana Pešková, která tuto roli podává trochu jinak, ale stejně dobře! Bohužel, ani málo se mi nezamlouvá Klára Apolenářová, přijde mi, jako by si s textem nevěděla rady. A poslední - zmíním dvě scény, které mám asi nejradši: Když Tyrrel přijde oznámit vraždu princů a pak působivá rozepře královny (Zuzana Slavíková) a Richarda. Oceňuji i výkon Michala Zavadila (Jak se píše na stránkách ND Brno: "V roli vévody z Buckinghamu se představí proslulý brněnský lékař v oboru ORL MUDr. Michal Zavadil, který úžasně ztvárnil postavu Reného v inscenaci Královna Margot."(2.4.2011)

• dave91

Hra má rozhodně svou vysokou uměleckou hodnotu.Na můj vkus je to však až příliš velké drama.Preferuji lidovější hry,pokud možno s humorem.Jednou rozhodně stačilo.(7.10.2014)

• Marie Durnová