Reklama

Reklama

Draquila - Itálie se třese

  • Itálie Draquila - L'Italia che trema
Ukázka z filmu

Obsahy(1)

V roce 2009, v době strmě klesající Berlusconiho popularity, došlo v italském městě Aquila k ničivému zemětřesení, které pohřbilo stovky lidí a další desítky tisíc připravilo o střechu nad hlavou. Italský premiér se ihned chytil šance a častými návštěvami postiženého města, ambiciózním projektem výstavby nových domů a také notnou dávkou populistických projevů se snažil obyvatele Apeninského poloostrova přesvědčit, jak schopného muže mají ve svém čele. Režisérka tohoto sarkastického a velmi vtipně poskládaného snímku Sabina Guzzanti však dochází k úplně opačnému názoru. Na základě téměř detektivního vyšetřování celé kauzy zjišťuje, v jaké míře je Berlusconi od počátku své kariéry napojen na stavební průmysl ovládaný mafií, jak jeho právníci nenápadně mění zákony země a v jak velkém rozporu je mediální obraz italského premiéra s jeho skutečnými aktivitami, zatíženými korupcí a nesčetnými skandály. V ironických a místy třeskutě humorných kolážích využívajících komiksové obrázky i policejní odposlechy autorka svého premiéra rozhodně nešetří, o čemž svědčí i bojkot snímku ze strany italského ministra kultury během premiérové projekce na festivalu v Cannes. (Jeden svět)

(více)

Diskuze

rerabinka

rerabinka (hodnocení, recenze)

2dny po zemětřesení v dubnu 2009 Berlusconi prezentuje plán nového města. Ve městě je vyhlášen stav nebezpečí, lidé jsou evakuováni a starosta včetně zastupitelstva jsou vyloučeni z rozhodování o městě. Lidé jsou ubytováni ve stanových městech a mnozí z nich mají pocit, že se z nich stali vězni (např. platí zákaz Civilní obrany pití kafe a coly, které by mohli občany rozrušovat). Správa tábora je militarizována a je zakázáno shromažďování. Využívá se zákona z roku 1992 o možnostech Civilní obrany (CO) během nebezpečí, do kterého Berlusconi doplňuje k stavu nebezpečí i velkou událost, kdy CO může jednat bez ohledu na ostatní zákony. V dalším nařízení Berlusconi srovnal veřejný a soukromý majetek.
Výstavba nových bytů za 130tis.euro je příliš pomalá a místo toho aby se opravily předně byty s nákladem 1tis.euro se vydávají miliony na pronájem hotelů.
V Itálii vydělává organizovaný zločin zhruba 150mld.euro ročně a peníze z něj plynou do národní ekonomiky a mění tak charakteristiky trhu i demokracie samotné. Zákony vytváří vstupní podmínky pro přežití mafie. Další Berlusconiho ochranou proti napadení v jeho funkci se stala Legitimní překážka.
V novém městě L´Aquille se vůbec neřešila prevence proti zemětřesení, ale místo toho se Berlusconi připravuje na Summit G8. Před dalším zemětřesením neproběhlo žádné varování ani zabezpečení.
Berlusconi byl několikrát obviněn a dokonce i odsouzen za spolčení s organizovaným zločinem, za praní špinavých peněz a my se z tohoto dokumentu můžeme dozvědět, jakými právními kličkami (amnestie, promlčení, vydávání nových zákonů) se mu podařilo uniknout před vězením. Jsem velmi ráda, že byl zdokumentován skutečný stav demokracie v Itálii místy žertovně groteskní, ale zároveň bez servítek a ve vší drsnosti vůči Berlusconimu, formou přístupnou nejširšímu publiku.

Související novinky

Oceňované dokumenty na Jednom světě

Oceňované dokumenty na Jednom světě

22.02.2011

Třináctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční v Praze od 8. do 17. března, osloví letos své diváky a divačky sloganem „Vaše energie je… (více)

Reklama

Reklama