Zneužívaný

• USA Abused
všechny plakáty

Zneužívaný je dokumentárním filmem, jehož ústřední postavou jetřicátník Filip Zahradil. Ten byl jako malý chlapec sexuálně zneužívaný svou matkou. Ve svých osmnácti letech však matku při vzájemné potyčce zabil, a skončil ve vězení. Filmový štáb se s ním setkává v době, kdy je Filip z vězení propuštěn. Zde začíná hrdina vyprávět svůj životní příběh. Vedle vzpomínek na nepříjemné dětství je divákovi nabídnut také jeho neméně zajímavý současný život. Filip střídá mnoho partnerských vztahů, přičemž ženy "balí" výhradně na romantiku. Realita je však někde úplně jinde, a sice, že hrdina je příznivcem drsných sado-masochistáckých praktik. A své vyvolené do těchto hrátek násilně zatahuje také. Pro brutálnost některých záběrů je dokument na českém trhu přístupný až od osmnácti let, ve Spojených státech od jednadvaceti. (I. Benešová)

Broen

Tak to je pro mě velké zklamání. Téma je velice silné a už z principu by se nemělo zneužívat. Je prezentováno jako dokument, ale dokument by přece měl být vytvořen na základě faktů. Dost se propírá, že je všechno lež. V tu chvílíi tenhle snímek postrádá smysl. Ano, režisérka je značně nesympatická. Na rozdíl od Třeštíkové nebylo znát, že by si s ústřední postavou vytvořila nějaký vztah, natož že by se jí téma dvakrát dotýkalo. Scenář by občas přišel dost naučený, nebylo to moc přirozené a ta poslední scená, jak je babička u hrobu, tak to jsem vůbec nepochopila. Škoda. ()

EnnyBerry

Film mě nezklamal, zklamali mě diváci. Šli do kina s předem daným (negativním) jasným názorem na režisérku, nikoli na film. Kontroverzní postava Ivanny Benešové irituje všechny maloměšťáky, měla jsem pocit že v publiku sedí frustrované nuly, co v životě nic nedokázaly, ale jednou je jim dán hlas na to aby se ozvaly z davu a jediné co chrlí je neprosto nekonstruktivní kritika bez hlavy a paty - nikoli na děj filmu. Ivanna Benešová po promítání vstoupila do jámy lvové a padaly i tak stupidní dotazy jako "Proč jste se nechala nafotit nahá? Chcete se zviditelnit a být slavná?". Pokládal někdo takhle stupidní dotazy řekněme třeba Nicole Kidman poté, co si v Hodinách zahrála Virginia Woolf a následně s bičíkem dováděla v klipu s Robbie Williamsem? Říkal jí někdo "Vždyť vy nejste Virginia Woolf, tak na co si to tu hrajete? A ten klip s Robbiem jste natočila aby jste se ještě víc zviditelnila a dostala Oscara? Chcete být slavná?". Jasně, Ivanna Benešová za tenhle film Oscara nedostane, ale na prvotinu to nebylo špatné, místy i vtipné a každý nějak začínal - Formanova ani Almodóvara prvotina taky nebyly zázraky....každý se nějak učí. A těm lidem z publika nějak unikla podstata a poselství filmu. Zneužívání a týrání dětí. Scéna s učitelkou mě dostala, sama jsem ji zažila. Na základce vyšlo najevo, že jedna z mých spolužaček je rodiči přivazována ke psí boudě, kde venku na dvoře spí. Svěřila se i učitelce, veděli jsme o tom ve třídě všichni - a reakce? Nulová, stejná jako ve filmu....nevidím, neslyším, nevzpomínám si. Když jiné kamarádce matka zlomila klíční kost, nikdo jí nevěřil - "vždyť tvoje maminka je učitelka v mateřské školce!". Na Lince Bezpečí jí řekli "no maminka to s tebou určitě myslí dobře." Když jinou kamarádku přivlekl otec/alkoholik za zlomenou ruku do nemocnice a řekl jim že spadla ze schodů, komu doktoři věřili? Když si pro další přijela do školy záchranka, protože omdlela kvůli otřesu mozku poté co ji otec seřezal gumovou hadicí kvůli pětce z matematiky. A další kterou mlátil a týral otčím/profesionální voják za vydatné podpory matky. Co tyhle děti mají dělat? Mají na výběr? Měli své rodiče zabít, jako to bylo ve filmu? Nebo se mají nechat zabít? A opět - při debatě po filmu padaly komentáře jako "ale on nepůsobí jako obět zneužívání". A jak má podle těch správňáckých diváků se šťastným dětstvím taková obět působit? Jako troska? Nebo jako úspěšná sportovkyně - lékařka - maminka od dětí - managerka týmu ve velké nadnárodní společnosti....což je přesně to co z výše zmíněných časem vyrostlo...a jejich minulost na nich většina "šťastných diváků" nepozná. Řídit se heslem "Kdož jsi bez viny, hoď kamenem", tak by ta neviňátka v kině slečnu režisérku ukamenovala. "A proč jste nás podvedla? My jsme přišli na dokument!". Pokud si vzpomínám, svého času byla "Záhada Blair Witch" uváděna do kin s tím že někdo v lese nalezl pohozený videozáznam....zaručeně pravdivý. A byl to podvod? Byl natočen v hollywoodském formátu? Působí profesionálně? Ostře? Zneužívaný není špatný film a přesvědčil mě, je to rozhodně lepší "dokument" než 13.komnata a podobné filmové formáty. Tentokrát si "kritici" neviděli na špičku nosu. Holt Ivanna Benešová je pro malý český rybníček těžce stravitelná. Je svá. () (méně) (více)

P/\/EL

velká bublina, média to nejdřív propagujou, protože je atraktivní téma, krásně to poukazuje na to, jak se rozdíl mezi seriózníma a bulvárníma stírá, propagovala to treba Mladá fronta Dnes, i idnes, ta teda ráda propaguje nadějné české....sr.aj..y, takze do jistý míry, tenhle koncept k zahození neni, pak to hlavni, tema zneuzivani, deje se to, delo se to, porad trosku tabu, je to v rodinnach, spolecnost se desi pedofilu, ale nejvetsi nebezpeci se skryva doma a s pedofilii nema vetsinou nci spolecniho, tatove, strejdove, dedove, je to pro ne nahrazka, tolik pripadu se ututla, no, vetsinou jsou to spise asi ty divenky, ktere zneuzivaji panove, nekdy i brachove, nj, zneuzivani synu matkama, ano, neco malo jsem cetl, je to asi hodne vzacne, teda vyjimecne, ale muze byt, problem je, ze Zneuzivany - kdyz se teda ukazalo, ze je fikce, potom tohle tema - podtema dost srazi, znevazuje a protoze tyhle pripady prakticky zname nejsou, tak si tim znacne sam uskodil, protoze, kdyby to bylo o divce, tak by se to tolik neresilo si myslim a pak hlavne se zase nikdo nedozvedel, jak to s takovejma pripadama vlastne je, jak je to caste (matky sve syny muzou casto rezat, zavirat do sklepa, spousta se bere porad jako soucast vychovnych prostedku, ale tady u pana slo o neco mnohem vic), muze se to teda dit, ale jako jsou pak ty nasledky....ja teda jsem cetl o par pozdejich vrazich, dokonce masovych vrazich, kteri byli pry v detstvi zneuzivani - matkou, no, zneuzivani sexualni, je to teda tyrani, psychicko, fyzicke, az muceni, jo, to muze muze tezce poznamenat, media k tomu taky nic nevyhledala....no, film samotnej asi bude dost samoucelnej a na efekt.............v nedavne dobe dostal cenu Chalupeckyho Ther za videart, kde je zpodobneno - celkem decentne, ehm....znasilneni maleho chlapce, inu, moc velky humbuk to nezpusobilo, par lidi se ozvalo, ale....tak art - skutecnej art nikoho moc nezajima, lidi radsi Zneuzivanyho, kde si teda jeste neodpustim, ze tvurci trosku hrajou naTrestikovou, ale hroti to nevkusnou kampani, coz teda bylo pro ty media, ale zaroven, to tak bejt nemuselo, myslim, ze by se tematu stejne chytli a to tema je teda: zneuzivani chlapcu matkami.......jo, vic se mluvi o mediich nez o zneuzivani, to je velkej problem, nebo teda o tvurcich....vlastne.........kdy teda uplne neskutecna byla ta talkshow na Metropole tv, to si najdete, reziserka si udelala specialni vlasy, teda, jeji vec, ale stejne na me moc velky dojem - prilis bystre zeny neudelala.....cele bylo strasne absurdni a plne protimluvu....prezentovala se tam jako divka, ktera byla sama zneuzivana, tak to teda mela tocit vic o sobe, ale ona chtela vic potrapit fantazii chapu, no, byla zneuzivana/nebyla, kdovi? kdo ji to po tom vsem mohl uveril.....no, zaujalo tom bohuzel.........pritom za ten rok vznika tolik ve skutecnosti kvalitnejsich veci.....ktere holt nepobavi........nesokuji.....co se tyce srovnani s dalšíma polodokumentama, mystifikace, tak mnohé ty příklady mco nefungují...... ()