Volali ma Katka

Scénář:

Oľga Pohanková

Kamera:

Ján Chytil

Televízny dokument o Edite Drori-Ernstovej a o jej úteku do neznáma, ktorý jej zachránil život. Sugestívny príbeh mladého židovského dievčaťa, ktoré stratilo rodinu sa odohral v slovenských horách pod Sitnom a je časovo ohraničený dramatickými udalosťami pred a počas SNP. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Tých dokumentov o vyvolenej skupine je už toľko, že začínam už mať pocit, akoby sa ich viac zachránilo než zahynulo. https://dokumenty.tv/volali-ma-katka-dokument/ ()

Volodimir2

Odmietla sa dobrovoľne nechať deportovať do koncentračného tábora a tak hľadala miesto v ilegalite a to bol ten krok do prázdna. Jej začiatky sa datujú so Sitnianskou skupinou ktorej veliteľom bol Ladislav Exnar. Ich úlohou bolo cestou ilegálneho mesačníka Hlas ľudu osloviť čo najširší okruh verejnosti a burcovať ho k boju proti fašistom.Obdobnú činnosť prevádzali aj v Novobanskom partizánskom oddiele s ktorým sa potom pripojili ku SNP. Napriek svojej odvážnej minulosti sa po vojne nedočkala zaslúženej satisfakcii z jednoduchého dôvodu. Bola Židovka a povojnové Slovensko bolo poznamenané nevraživosťou voči Židom a tento uhol pohľadu nezmenila ani sloboda. A tak musela opustiť svoju vlasť a usadila sa v Izraeli. O svojich zážitkoch z ilegality, spomienky a svedectva spojené so Slovenským národným povstaním opísala v knihe Olúpená o právo na život, ktorá na Slovensku vyšla až v roku 1990. Po určitom odstupe nám predložila aj svoju druhú knihu, ktorá vyšla v roku 2004 pod názvom Roky potom, kde sa venuje obdobiu od oslobodenia až do svojej staroby. Nakoniec ešte jedna smutná správa pani Edita ,respektíve partizánka Katka, zomrela dňa 24.3.2014 v Izraeli. ()