Škůdci to jsou oni

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 13 min

O zneškodnění padělatelů potravinových lístků. (oficiální text distributora)

cariada

Propaganda to je, ale i není veksláci byli už v té době jen se kšeftovalo s jídlem nebot ho po válce bylo málo a trest si zasloužili. ()

klúčik

Obyčajná zalepená obálka, ktorá stála 160 000 korún..... V každej dobe sa kšeftovalo, vtedy s potravinovými lístkami dnes s alkoholom.... 55% ()

kebom

Dokument o falšovateľoch potravinových lístkov z 50. rokov. Skončili...hádajte ako mohli skončiť za poškodzovanie zásobovania a ohrozovanie obyvateľstva. Mimochodom v očiach obžalovaných bolo vidieť naozajstný strach, väzenie v tej dobe asi práve ako dovolenka nepôsobilo. Dokument je výstižným príkladom pomerne jednoduchej propagandy, ktorý bol premietaný pravdepodobne pred filmom v kine (neviem, či by som mal po jeho zhliadnutí ešte chuť ten film vidieť). Podľa prípadu falšovateľov mala vzniknúť jedna časť seriálu 30 prípadov majora Zemana. ()

• Jedná sa o skutočný príbeh, kde skupina obchodníkov a tlačiarov sa pokúsila využiť situáciu na trhu a falšovať potravinové lístky. Hlava skupiny Jan Válek vyrobil 98 700 falošných potravinových lístkov. Svojim odberateľom predal potravinové lístky za 2 340 000 korún. Jan Válek investoval získané prostriedky do rekonštrukcie chaty vo Svojeticiach, modernizáciu pražského bytu, kúpu osobného automobilu a motocykla, ďalších približne štvrť milióna použil na nákup zlata. V deň procesu boli vynesených 11 tvrdých rozsudkov z toho 4 tresty smrti, jeden na doživotie a ostatné tresty od 25 rokov do 9 rokov odňatia slobody. (Raccoon.city)