Sawan Mued

• USA Dark Heaven
všechny plakáty
Thajsko, 1958, 102 min

Po drobné krádeži jídla utíká osiřelá Nien před policií. Pomůže jí Choo, chudý, ale dobrácký sběrač odpadu, a ukryje ji. Ti dva se do sebe zamilují, ale jejich nevinný svazek zpřetrhá válka, do které musí Choo narukovat. V jeho nepřítomnosti na něj Nien čeká a zatím přebírá jeho práci sběratele odpadu. Jednou při práci najde drahý náramek a vrátí ho majitelce – bohaté, ale bezdětné ženě. Tu gesto dojme, a proto se rozhodne Nien adoptovat. Nedlouho poté se ale Choo vrací oslepený z války. Nien si tak musí vybrat mezi pohodlím a láskou. (mrtvej pes)

Niktorius

Rattana Pestonji, párský režisér, který do dějin thajského filmu přispěl především péčí, kterou věnoval umělecké i technické kvalitě svých snímků, v tomto roztomile jednoduchém, stylisticky (a příběhově) v mnoha ohledech minimalistickém snímku projevuje poměrně osobitou poetiku. Dlouhé statické záběry, neustálé podbarvení hravou, kvazi-jazzovou hudbou a výrazně stylizovaná, divadelně jednoduchá mizanscéna plná pastelových barev navozují atmosféru, která by se dala velmi hrubě přirovnat třeba k filmům Wese Andersona. A samozřejmě i k těm od Wisita Sasanatienga, který svou inspiraci Pestonjiho dílem nijak neskrývá. Je to příjemný zážitek, ale možná až příliš prostý a vlastně i docela banální - což je závěr, který jsem připraven přehodnotit po případném zhlédnutí kvalitnější kopie s méně odbytými titulky. 70% ()