Jayu Buin

Jižní Korea, 1956, 120 min

Režie:

Hyeong-mo Han

molotov

„My ženy musíme být finančně nezávislé. Abychom si mohly užívat žívata, potřebujeme peníze.“ Realitu druhé poloviny padesátých let vystihuje melodrama Svobodná paní (Čajubuin, r. Han Hjŏng-mo, 1956). Film svým zobrazením rozvratu tradičních hodnot vzbudil velkou kontroverzi. Hrdinové už nebyli černobílí, jak bylo doposud zvykem, ale byli to komplexní bytosti poháněné vlastními touhami. Ženy toužící po finanční samostatnosti, hledající lásku v náhodných známostech, když se jim jí nedostávalo od manželů. Muži toužící po moci a majetku, pro které jsou ochotni porušovat zákony. Tradiční hodnoty jako oddanost a poslušnost už postavám nebrání v hledání vlastního štěstí. Společnost se rychle modernizuje a ideál zábavy představuje taneční parket s jazzovou hudbou. Ústřední postava svobodomyslné manželky váženého profesora uzávírá příběh lítostí nad svým jednáním, které téměř způsobilo rozpad rodiny. Profesor ji nakonec odpouští, protože i on nacházel pochopení a vřelost, které se mu doma nedostávalo, u své studentky. Svobodná paní je odproštěna jakékoliv ideologie a v jejím centru jsou postavy s jejich běžnými starostmi a morálními dilematy. Za zmínku stojí i užívání angličtiny v dialozích. Ta je tu nositelem modernosti, vzdělanosti a prestiže. Film zaznamenal velký divácký ohlas a odstartoval vlnu podobně zaměřených melodramat, jejíž stěžějním námětem byl střet liberálních hrdinů s konzervativní společností. ()

rivah

Solidní melodrama ukazující proměny společnosti pod vlivem amerikanizace. kdy liberalizace vede k nevěře.(70%) ()