Mikola - tenkrát na Koločavě

Pohádka / Thriller / Krátkometrážní
Česko / Ukrajina, 2011, 30 min

Režie:

Jiří Svoboda

Pohádkový thriller o kouzlech, lásce, zradě a korupci. Film vznikl s cílem umožnit lidem s mentálním postižením prožít nevšední zážitky při nevšední práci a ve snaze deklarovat společnosti, že s přiměřenou podporou dokáží lidé s mentálním postižením mnohé a jejich postižení jim dává zvláštní herecké charisma. (oficiální text distributora)

angelop

Vynikající originální film, který byl vyroben pro Mezinárodní filmový festival Mental power Prague 2011, kde získal jednu z hlavních cen cenu České televize. Patronem filmu a vypravěčem je známý český herec pan Miroslav Donutil. Měl jsem tu čest spolupracovat na filmu jako fotograf a musím upřímně říci, že mě překvapili hendicapovaní herci s mentálním postižením, svými výbornými hereckými výkony, mnohdy srovnatelné s profesionálními herci. Celkovou atmosféru scenérie filmu dotváří podkarpatské prostředí vesničky Koločava a přesně cílená místa, kde se skutečně příběh Mikly Šuhaje loupežníka odehrával ( četnická stanice, hřbitov aj. ). Film je také zajímavý tím že byl natočen v originálním čtyřjazyčném zvuku a to v češtině, slovenštině, polštině a ukrajinštině. Velký podíl na celkové výsledku patří bezesporu režisérovi Jiřímu Svobodovi, scénáristce Simoně Tomanové a hlavnímu kameramanovi Marku Čihaři, jenž je žákem známého režizéra F.A.Brabce. Na filmu nejvíce oceňuji silnou vůli všech zúčastněných herců posunout bezprostřední herecké umění mimo jeho hranice a vytvořit tím nezapomenutelně originální film. ()

• Záměrem tvůrců filmu je to, aby divák po shlédnutí filmu nepoznal, že v něm hráli handicapovaní občané z Ústavů sociální péče. Tímto odvážným záměrem by se měl film výrazně odlišovat od většiny filmů, které handicap jejich herců naopak zdůrazňují. [Zdroj: www.mikola-film.eu] (Bart)
  • Natáčení proběhlo v srpnu 2010 přímo na Koločavě, kde známý bandita Nikola Šuhaj žil a skonal. Název filmu koresponduje s místním ukrajinským nářečím, kde ho místní nazývají Mikolou! [Zdroj: www.mikola-film.eu] (Bart)
  • V originálním provedení filmu v něm neherci hovoří svými jazyky (česky, polsky, slovensky a ukrajinsky), což koresponduje s prolínáním národností v době První republiky, kdy zakarpatská část Ukrajiny (Koločava) byly součástí tehdejšího Československa. [Zdroj: www.mikola-film.eu] (Bart)