Trieda 9.A

Reality-TV / Rodinný
Slovensko, 2011, 13x60 min

Režie:

Braňo Špaček

Reality show zo školského prostredia.  Hoci sa v školských laviciach vystriedame postupne všetci, vyučovanie stále prebieha za zavretými dverami. Vďaka projektu Trieda 9. A však máme jedinečnú možnosť vrátiť sa pred školskú tabuľu a zistiť akí sú súčasní deviataci: o čom snívajú, čo ich trápi a čím chcú byť. Ak by ste sa mohli aspoň na moment ocitnúť v hlave 15-ročného deviataka, určite by ste nemysleli na matematiku, ani na pravidlá slovenského pravopisu.
Obyčajný deviatak berie školu ako nutné zlo, vyučovanie ho nebaví, doma sa neučí a miesto školy by radšej postavil ihrisko. Riaditeľ základnej školy v mestečku Halič sa rozhodol podporiť jedinečný projekt, ktorý dá deviatakom poslednú šancu zlepšiť si výsledky. V okrese Lučenec sa nezamestnanosť pohybuje okolo 24% . Práve preto si mnohí z Deviatej A vyberajú povolanie, tak aby mali prácu. Pri hodnotení vedomostí deviatakov podľa celoslovenského Testovania 9 nebývajú veľké rozdiely medzi vidieckymi a mestskými školami. No zo slovenského jazyka a literatúry, aj matematiky, výrazne zaostáva práve Banskobystrický kraj, kam škola v Haliči patrí. Práve sa začal druhý polrok školského roku 2011/12, ktorý bude úplne iný ako na ostatných základných školách. Už čoskoro sem príde päť nových učiteľov. Ich úlohou bude dostať obyčajnú triedu s priemernými výsledkami, medzi tie najlepšie triedy na Slovensku. Päť výnimočných pedagógov sa rozhodlo prijať náročnú výzvu, ktorá zmení náš pohľad na školstvo. V druhom polroku prebiehajúceho školského roku vymenia pôvodných učiteľov deviatej A. Zmena čaká nielen zemepis, neobľúbenú chémiu, ale aj slovenský jazyk a literatúru, občiansku výchovu a obávanú matematiku. Jednou z prvých úloh nových učiteľov bude pripraviť deviatakov na celoslovenské Testovanie 9, ktoré mnohí nesprávne označujú ako monitor. Je to jeden z prvých dôležitých testov v ich živote, ktorý ukazuje, čo sa doteraz naučili. Zároveň má vplyv na prijatie na strednú školu. (oficiální text distributora)

Gumeny

Zaujímavé, no na druhu stranu príliš laciné, miestami až trápne. Žiaci - neherci akoby prvýkrát videli kameru, učitelia niektorí horší ako boli u nás. Snáď sa to časom trochu zlepší. Vlastne v to dúfam, lebo to vyzerá nádejne. Zatiaľ tak 60%. ()

maniak.sused

Mením hodnotenie zo 4 na 5, najmä kvôli tomu, že tento program si zaslúži červenú... A nebyť pár úbožiakov, ktorí sa nevedia pozrieť na vec s nadhľadom a objektívne, ocitli by sa haličskí deviataci v červenej zóne už dávno. Rozmedzie troch až piatich hviezdičiek je (v závislosti na individuálnom vkuse a preferenciách) plne akceptovateľné. Avšak každého, kto dal menej ako tri, mi je úprimne ľúto. RTVS konečne trafila výborný kompromis medzi pozerateľnosťou a spoločenskou hodnotou programu. Myslím, že Trieda 9.A spĺňa všetky požiadavky, aké by mala relácia verejnoprávnej televízie v 21.storočí spĺňať. Dokonca sa nenaplnili moje obavy z toho, že kamery znížia prirodzenosť a úprimnosť žiakov na minimum. Napokon, najlepším príkladom je scéna, kde sa jedna zo žiačok po ,,spackanej" písomke bez okolkov priznala, že ,,sa do toho ani nepozrela." Námet bol sľubný, ale sám som bol zvedavý, ako si s tým tvorcovia poradia. Klobúk dole. Výborne pracujú napríklad s vykreslením toho, že každý žiak je svojská individualita, páči sa mi snaha dať známkam a školským výkonom aj psychologickejší a sociologickejší kontext (navyše pri tom neskĺzajú do vykalkulovaných emócii typu Modrého z neba). Ale súhlasím s názormi, že čo sa týka žánrového zaradenia, pýta sa pridať aj ,,dokumentárny". Verím, že do budúcna sa dočkáme od RTVS obdobne vydarených projektov. Aj keď 9.A nastavila latku naozaj vysoko. ()

unclejack

Nápad je vynikajúci a originálny , hoci spracovanie trochu sklame. Ale nevzdávať sa , ide o jeden z mála normálnych projektov našich slovenských televízií. ()

sutorovic

príjemné, poctivé, pre niekoho málo záživné... každopádne sympatické a pre mňa v ideálnom vysielacom čase. občas tak trochu o ničom, čo zaváňa vatou ( obkecávanie úplnych banalít - napr. situácia " chalan sa naučil, odpovedal, dostal dobrú známku... ktorú následne komentujú učiteľ, spolužiak, spolužiačka, spolužiak, ďalšia spolužiačka, učiteľ atď"...). chválim výber hudby, väčšinou ide o skladby ambientného skladateľa Helios-a, ktoré sa do takého prostredia veľmi hodia. ()

seagull1

Páči sa mi, že Slovenská televízia prišla s niečim novým, zaujímavým, s niečim, čo sa dá označiť ako "reality show", kde realita skutočne existuje. Po vzhliadnutí prvej časti som skutočne nadšený. Vynikajúca kamera, slušná hudba, šikovný strih. Celá "show" sa sleduje celkom príjemne. My, čo sme už pár rokov mimo školu, môžeme sledovať ako sa rozvíjajú a zdokonaľujú praktiky učiteľov, ako sa v školstve začínajú uplatňovať nové technologické vymoženosti... Dúfam v to, že si tento seriál udrží kvalitu aj naďalej. ()