Trieda 9.A (TV seriál)

Reality-TV / Rodinný

Slovensko, 2011, 13x60 min

Braňo Špaček

Fantastický program, v ktorom sa dá dokonale ukázať, ako dokážu dobrí učitelia od A po Z zmeniť žiakov. Geniálne - ukážka do školských lavíc, dá sa nad týmto programom prevetrať hlava, a dá sa aj poplakať ako sú na tom žiaci :(. Jednoducho konečne zmyselný program, ktorý vám rozžiari úsmev na tvári ...(20.1.2013)

Gratulujem tvorcovi myšlienky aj všetkým, ktorí sa zaslúžili aby sa stala skutočnosťou. Jednak ma teší, že STV prichádza z niečím veľmi pozerateľným a zaujímavým pre divákov, ale zároveň aj spoločensky prínosným - presne čo by mala verejnoprávna televízia produkovať. Zároveň sa mi to veľmi páči ako "povinné čítanie" pre všetkých ľudí, ktorí pracujú s touto cieľovou skupinou (tínedžeri končiaci základku a idúci na strednú). Či už ako pedagógovia, vychovávatelia, rodičia či inštruktori a animátori v rôznych organizáciách. Mne to pomáha pochpiť ako myslia, čo ich trápi, čoho sú a nie sú schopní a aké prístupy na nich fungujú. Určite z toho niečo využijem na 2 tohtoročných kurzoch ktoré pre túto cieľovku robím :)(26.5.2012)

Zvyčajne po prvom diele nič nehodnotím, no v tomto prípade spravím výnimku. Presne takýto typ relácie mi totiž (nielen v rámci STV) chýbal. Konečne INÁ, zaujímavá, nová alterntíva reality show, kde realita nie je alternatívou, ale niečím uveriteľným. Keď to porovnáme so všetkými tými vykonštruovanými farmármi, ktorí hľadajú ženy, farmármi, ktorí nehľadajú nič, len sa za ťažké prachy strápňujú, či s inými "hviedzami" naších komerčných televízií, naozaj možno hovoriť o šou, aká tu ešte nebola, a ktorá je dostatočne hodnotná na to, aby som sa nemusela po pár minútach pýtať, na čo vlastne je. Uvdiíme, akým smerom sa bude relácia uberať ďalej; nazatiaľ má moje sympatie, priazeň a sledovanosť.(15.4.2012)

Na Slovensku naprosto unikátny projekt, ktorý ale trpí absolútnou dramaturgickou neschopnosťou vyhrabať sa z veľkého množstva materiálu - vzniká tak seriál, ktorý nevyužíva možnosti seriálu - buduje osamotené epizódky, spojené len postavami hlavných protagonistov. Nechýba mi nejaký vyfabulovaný dramatický oblúk, skôr mi vadí nejasná štruktúra seriálu (niekedy je tam chémia, potom zas občianska, potom na ne na tri diely zabudneme, niekedy sa venujeme týmto deťom, niekedy tamtým deťom - a to všetko bez akejkoľvek vnútornej logiky - divák po čase stráca záujem, keďže to čo by si mohol obľúbiť, nevie kedy a či vôbec ešte dostane). Predovšetkým však nechápem, prečo 9.A nevyužíva obrovský potenciál postupného zlepšovania/nezlepšovania sa individualít (!) s následnou katarziou vo finálnom testovaní. Divák, ktorý si obľúbi niektorého protagonistu, by o ňom v každom diele mal dostať nejaké konkrétne informácie, aby si mohol spraviť predstavu o jeho vývoji. Seriál však uviazol v akomsi pračudesnom bezčasí - každý diel obsahuje materiál z rôznych časových období a nevyužívajú sa tak prirodzené deadliney dané termínom záverečného testu. Vďaka tomu celý projekt absolútne negraduje. Trieda 9.A tak zanecháva dojem, že je viac akýmsi pocitovým skupinovým portrétom, ako portrétom viacerých individualít, ktoré by mohol skúmať do hĺbky a sledovať ich vývoj. To je škoda. Na druhú stranu: výber protagonistov, žiakov i učiteľov, je naprosto podmaňujúci a vyvažuje i všetky vyššie uvedené námietky.(4.9.2012)

• thecentre

Školský systém se v České republice a jak dobře pozoruji tak i na Slovensku od roku 1989 v podstatě změnil jen výukou antimorálních pseudopředmětů typu sexuálních a búhvíjakých výchov a věci jako držení se radikálního darwinismu po staru, jako za Husáka. A sem tam má nějaká ta třída to štěstí setkat se s nějakým tím správně osvíceným pedagogem který neprosazuje heslo "ale život je přece nespravedlivý..." Dokud první setkání občana s občanskou společností bude nemorální, bude v nemalé části společnosti zakotveno: "Já to umím, proč by to měl umět někdo další?", "Já to přece tak dělal, takže to tak muselo být správně." zákonně zdiskredituje ostatní a je nemožné dosáhnout sebemalé sociální svobody bez nemálo nespravedlivého přerozdělovacího zřízení. A na závěr alespoň takovou lidovou ideu: http://www.youtube.com/watch?v=m_HLyx8L-ZI(3.10.2013)

• - Účinkujúcich učiteľov vyberala produkcia na základe odporúčaní z ministerstva školstva v spolupráci s neziskovou organizáciou Indícia a časopisom Dobrá škola. (Tolf)

• - Medzi učiteľov zapojených do projektu patria Jitka Jasenovcová (Chémia), Miloš Bélik (Matematika), Alžbeta Palacková (SJ a literatúra), Tomáš Pivarči (Zemepis) a Jakub Pastier (Občianska výchova). (Tolf)