Pád impéria

(festivalový název)
  • Belgie After Empire
všechny plakáty

Experimentální snímek belgického režiséra Hermana Asselberghse podává velmi neobvyklý obraz událostí, které v uplynulých letech zaplavily mediální kanály po celém světě. Po impériu nás nutí k rozjímání o vlivu předem upravených obrazů na dění ve společnosti, tvůrci však představují i vlastní alternativu médii skloňovaných příběhů. Tu mají možnost v době multimédií a sociálních sítí tvořit přímo jejich účastníci. Film je především komentářem ke knize Antonia Negriho a Michael Hardta z roku 2000 s názvem Empire, která obsahuje rozsáhlou analýzu současného světového uspořádání. Podstatou dneška je podle ní nadvláda globalizace. Ta oslabuje roli národních států s výjimkou jediné zbylé velmoci, USA, která se nyní stala hlídacím psem celého světa. Na rozdíl od knihy je Asselberghsův snímek na straně protestujících proti tzv. globální vládě. Za počátek „světové války 21. století“ pak nepovažuje 11. září 2001, datum vyhlášení „války proti terorismu“, ale 15. únor 2003, den, kdy na 30 milionů lidí po celém světě vyjádřilo svůj nesouhlas s „preventivním“ napadením Iráku. Právě toho dne začal nový konflikt, válka proti Impériu neboli globální vládě. (Academia Film Olomouc)