Nové Eldorado

Maďarsko, 2004, 76 min (Televizní verze: 51 min)

Režie:

Tibor Kocsis

Kamera:

Tibor Kocsis

Tamás Végvári (vypravěč)

Dva tisíce let stará vesnice Rosia Montana patří v Rumunsku k jedněm z nejmalebnějších a také nejbohatších. V její bezprostřední blízkosti se totiž nacházejí rozsáhlá naleziště zlata a stříbra. „To zlato se stalo naším prokletím," říká jeden z vesničanů na adresu projektu společnosti Rosia Montana Gold Corporation, která se s podporou kanadských investorů chystá malebnou vísku srovnat se zemí a vybudovat zde obří důl. Za oběť padne též starý pravoslavný kostel a unikátní archeologické naleziště z dob Římské říše. Třetina vesničanů již byla vystěhována, zbylí však ze své rodné vesnice nehodlají odejít. Dokument maďarského režiséra Tibora Kocsise, oceněný na festivalu ve Freiburgu, obsahuje také varovné záběry z roku 2000, kdy do řeky Tisy unikly z rumunského dolu na zlato tuny kyanidu a zahubily téměř všechny ryby. Místní lidé se obávají, že zde dojde k podobné ekologické katastrofě. Vždyť vytěžení zlata potřebného k výrobě jednoho prstýnku má za následek dvacet tun vysoce kontaminovaného odpadu. (oficiální text distributora)