Na divokém severu (Šluknovsko 2011-2012) (TV film)

In the Wild North

Dokumentární

Česko, 2011, 52 min

Tak nějak nechápu negativní reakce na dokument.Na to,jaký je to tam sud prachu,tak mi přišel hodně vyvážený.Pohledy z obou stran,ale samozřejmě nelze vyslechnout každého .Pochybuju,že by ti problémoví lidé jak ze strany bílé i barevné něco smysluplného dokázali říct.A k p.Kohoutovi: Příjemně mne překvapil svým nadhledem na moc,kterou jako vůdce davu má(měl).Rozhodně ten člověk přemýšlí víc než většina zde přispívajících uživatelů.Pokud hodnotím dílo tak za 4****.(11.9.2012)

• mortak

Naprosto mimo mísu. Autor napřed spojí současné nepokoje s poválečným odsunem Němců, a podsunuje divákovi, že bouřící se lidé jsou vlastně potomci vrahů a zlodějů. Romové jsou zde jen pracující, zatímco bílé zde zastupuje "komická" postavička Kohouta. Vondráček by se měl učit u manželů Doušových, kteří jsou zde jen pár minut, ale přesně vidí situaci, a jeden strip pana Douši vydá za celý Vondráčkův dokument.(25.3.2013)

• alanwilder

Dokument Davida Vondráčka se ani tak nesnaží najít odpovědi na problémy Šluknovského výbežku, jako spíše ukázat, jací jsou Češi rasisté a nikoho vedle sebe nestrpí. David Vondráček má v tomto letitou praxi. Jeho dokumenty Zabíjení po česku, Řekni, kde ti mrtví jsou atd. jsou toho důkazem. Problém dokumentu je hlavně v jeho "objektivitě," typické pro tohoto tvůrce. Je hezké, že nám líčí, jak se naši spoluobčané dostali ze Slovenska na území České republiky (samozřejmě ti už tady dávno byli.) Jak přišli o práci (stejně jako ostatní) a jak se snaží žít v nových polistopadových podmínkách, ale nejde jako tradičně k jádru problému. Dokument se vůbec nezabývá tím, co vadí místním nejvíce, a to hluk, nečistota a vysoká kriminalita. Proč pan Vondráček nenatočil například noční záběry skrytou kamerou, nebo proč se nesnažil natočit co dělají děti problémových rodin v dopoledních hodinách a jestli jsou, nebo nejsou ve škole? Přestože to v dokumentu od místních nejednou zaznělo?! Je dobře, že se podobné dokumenty točí, problém je, pokud je natočí nýmand, a to pan Vondráček bohužel je!(12.9.2012)

• Phobia

Nemůžu hodnotit, zase jsem se strašlivě nasrala a musela přepnout. Chtělo by to ubytovnu pro sociálně slabé do bezprostředního sousedství každého pokryteckého politika, korektně mediálního žvástala a pravdoláskového aktivisty. Zbytek svého komentáře na téma našich utlačovaných, rasově diskriminovaných, zcela bezproblémových romských spoluobčanů budu autocenzurovat, ať na mě nepřiletí nějaký lidskoprávní Holomek s žalobou... Ale jednoho slušného, pracujícího cigána fakt znám a nedám na něj dopustit! A ten zbytek... pomůžu si výrokem pana Rudolfa Hrušínského st.: "Jak by tady bylo krásně!"(10.9.2012)

• kapsomut

Nechápu proč autor nevyzpovídal uřvaný cikánský spoluobčany... jinak ten Kohout nebo jak se ten trotl jmenuje je mocnej xD on si snad fakt myslí, že byl nějakej novodobej diktátor! Prej "Kdybych řekl, že je nebe růžový, tak by bylo růžový". Ten byl fakt dobrej :D Nejradši bych tomu dal odpad, ale alespoň nějakej dokument zobrazuje tuto vyhrocenou situaci. 20%(10.9.2012)