U.F.O. ABDUCTION

McPherson Tape, The

Horor / Sci-Fi

USA, 1989, 66 min

• Avathar

Vlastne hodne slabé... Angličtinou nevládnem zase až tak dobre, takže som mal miestami v deji chaos. Teda niežeby tie dialógy čo som pochytil za niečo stáli. „It’s a spaceship, Mike? Holy Shit. It is. Shit, what the fuck is that?! Holy shit.“ Všetci vrieskajú jeden cez druhého, každý tliape svoje, proste bordel. Bolestne vidno, že Alioto nemal žiadny rozpočet. Technická kvalita mizivá, strašne slabé tempo. Naozaj to vyzerá akoby niekto len zapol kameru a nechal zopár nehercov hrať karty (čo je mimochodom mimoriadne blbá a idiotsky dlhá scéna). A tým myslím FAKT nehercov. Ukazuje sa, že pri found footage musíte naozaj vyberať koho obsadíte. A ten niekto by mal skrátka vedieť improvizovať, pôsobiť vierohodne. To títo ochotníci nezvládajú a výsledkom ani zďaleka nie je umocnenie reality, čo je ešte podrývané hlúpym scenárom (postavy sa s tým, že práve videli vesmírnu loď a mimozemšťanov vyrovnajú pozoruhodne rýchlo a o pár minút si už pokojne krájajú tortu a vtipkujú akoby nič. He?). Celý obraz je navyše strašne tmavý, častokrát nevidno okrem tmy absolútne nič a o tom, že sa niečo stalo viete len tak, že niekto zakričí, alebo mimozemšťan strčí svoj čumák priamo do kamery. Ja viem, že technika vtedy ešte nebola to čo dnes, ale aj tak. Celý čas som sa len modlil, aby ich už tí gumení ufónci uniesli a bol konečne koniec. A za tú hudbu pri záverečných titulkoch, čo znie ako z nejakej lacnej SEGA videohry by som jej autora osobne prepleskol. Ešteže Alioto neskôr natočil kvalitný remake v ktorom sa viac vyhral s postavami a celkovo celým konceptom. Preto odporúčam siahnuť rovno po ňom :)(18.7.2014)