Gaia je prekladateľka špecializujúca sa na mandarínsky dialekt. Jedného dňa ju kontaktuje vládna agentúra a ponúkne jej dobre platenú prácu. Gaia sa ju rozhodne prijať a o dvadsať minút už sedí s páskou na očiach v aute, vezúc sa niekam do neznáma. Neskôr sa dozvedá, že bude pomáhať prekladať v procese vyšetrovania istého pána Wanga. Stupeň utajenia je natoľko vysoký, že celé vyšetrovanie prebieha v dokonale zatemnenej miestnosti, aby Gaia nemohla na pána Wanga vidieť. Kto však tento pán Wang vlastne je a z čoho je obvinený? (Pekisan)

Pekisan

Dva filmy videne den po dni priblizne na rovnako zlej urovni. Hoci ten predchadzajuci mnohi prekvapivo hodnotia velmi kladne. Tu vsak ziadne prekvapenia nehrozia, lebo som PRVY kto nie len pise komentar, ale aj hodnotil. Normalne film v telke a svet ho este nevidel. Teda ten mensi svet, ten slovenskocesky (musel som, proste si kompenzujem). Ide o, teda malo by ist o takmer komornu sci-fi dramicku s nadychom smradu poctivo trapneho vtipu o blondynkach. Neviem ci chalani reziseri maju nejake nevyriesene spory s blond maminou, ci ich poctivo mydlila vo vani dlho do neskorej puberty a im to znicilo sexualne zivoty, ale vacsiu kravu som vo filme uz dlho nevidel. A to ratam aj Troskove kamenaky. Slecna v zmysle hesla posli smsku/adoptuj si bazanta, hrdo bojuje za prava "cudzinca" a prakticky odrovna celu planetu. Je to digitalne, je to hlupe, hudba ziadna, dej ziaden. Ono sa aj snazilo nastolit otazky okolo humanity a tak dalej. Chvilu sa mu to aj darilo. Chvilu sa aj zdalo, ze to ma atmosferu, ale hned potom sa nieco stalo, co ju zbalilo a poslalo do stareho Rima. Hold talianska kinematografia nie je pre kazdeho. Mozno, ze sa bude pacit turistom z afriky. ()