Rabínka

Dokumentární / Životopisný
Slovensko, 2012, 52 min

Gisi Fleischmannová pomohla zachrániť tisíce Židov počas temnej kapitoly slovenských i európskych dejín, ale svoj vlastný život zachrániť nedokázala. Jej meno je dnes známe iba hŕstke historikov, hoci je to hrdinka porovnateľná s Nicholasom Wintonom či Oskarom Schindlerom. Gisi Fleischmannová pochádzala z Bratislavy, narodila sa v tomto meste a pre jej neúnavný aktivizmus a statočnosť si zaslúži, aby sa jej posolstvo dostalo k širokej verejnosti. Dokumentárny film Rabínka je dramatickým príbehom pozoruhodnej ženy zmietanej medzi pocitom zodpovednosti voči svojej veľkej komunite a svojej vlastnej rodine a tiež svedectvom o vyrovnávaní sa slovenskej spoločnosti so svojou minulosťou. (Jeden svet)

Autogram

Doba to bola hnusná a pani Gisi si určite zaslúži natočiť dokument za svoje výnimočné konanie. Všetko je vo filme na svojom mieste, archívne zábery, fotky, čítanie listov a výpovede niekoľkých pamätníkov, len to divadelné predstavenie mi do dokumentu nesadlo. Nakoniec to veľmi záživné ani nie je, vznikol celkom priemerný dokument, ale informačne môže postačovať. ()