Pyl zlatého kapradí

(TV film)
Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Česko, 1994, 23 min

Vyprávění „krkonošské“ spisovatelky a sběratelky lidové slovesnosti Marie Kubátové... Spisovatelka Marie Kubátová si svými lidskými příběhy, vyprávěnými krásným jazykem, získala mnoho příznivců mezi čtenáři. Nepatřily k nim jen pohádky z rodného kraje, ale i křehká díla utvářená jejími životními zkušenostmi, osobnostmi, jichž si nejvíce vážila, a jí drahým lékárnickým prostředím. Dokumentární portrét z roku 1994 Marii Kubátovou představí jako bezprostřední duchaplnou vypravěčku, zamýšlející se nad vlastním údělem spisovatelky a nad lidmi a přírodou svého milovaného domova v Krkonoších. (Česká televize)

ostravak30

Portrét autorky Krkonošských pohádek u nichž jsem si ani neuvědomil, že jsou právě podle její knihy ačkoli jsem je viděl mnohokrát a na csfd.cz je to uvedeno. Její pohádky se vyznačují lidovou slovesností a krajovou tradicí, tím jsou výjimečné. Tento portrét je vlastně monologem více než sedmdesátileté paní. Vzpomíná na lidi, kteří ji inspirovali, na prostředí, ve kterém žila a pobývala. Uslyšíme i něco z tradiční historické mluvy. ()