Rozluštěné poklady - Série 6 (2019) (série)

Zatopené římské město (S06E04)

(epizoda)
  • Kanada Rome's Sunken City (více)
Kanada / Velká Británie, 2019, 45 min

Mark Bazeley (vypravěč)

Ztracené město Neápolis bývalo důležitým přístavem v rámci Římské říše a předním dodavatelem nejoblíbenější pochutiny své doby... Středomořské pobřeží Tuniska je dnes oblíbeným cílem turistů. Pás území na severu Afriky však byl před dvěma tisíciletími významnou součástí římského impéria a rozvaliny kdysi slavné a bohaté Neápole zmizelé pod vlnami před více než 1500 lety odhalují tajemství vzestupu a pádu této starověké říše. Klíčem k úspěchu přístavu však byla nejen jeho poloha, ale i přítomnost bezpočtu zařízení na výrobu rybí omáčky garum, pomyslného kečupu své doby a jistého symbolu římské identity, díky jehož vývozu ještě vzrostla tehdejší pověst Neápole. Připomeňme si jeden z mnoha pozapomenutých pokladů minulosti. (Česká televize)

subic

Starověké římské město v dnešním Tunisku, jehož obyvatelé byli možná stejně okázalí jako ti přímo v Římě. Mohla za to právě rybí omáčka garum? Vyráběli ji z ančoviček a hlavně z vnitřností. Archeologové tu našli 100 nádrží na její výrobu a dalších 100 pod hladinou moře. ()