Jedda

Jedda the Uncivilized

Austrálie, 1955, 101 min

Robert Tudawali

Charles Chauvel

Tento film som si dal do "hľadáčika" pred cca 3 rokmi (a zabudol na neho) počas môjho 1,5 ročného pobytu v OZ (Austrálii), kedy som sa troška v širšom merítku zaujímal o poznanie aborigénskej kultúry - vtedy mi bol doporučený, ako prvý svojho druhu vo farebnom prevedení (vďaka tomuto, som si na neho nedávno spomenul). Príbeh filmu nám rozpovie vzťah bielych ľudí voči Aborigéncom prostredníctvom Jeddy ("malá divoká hus"), ktorá sa snaží identifikovať vo svete, v ktorom bola vychovávaná. Film v dobe jeho vzniku sa radil medzi kontroverzné snímky a aj dodnes stavia niektorých ľudí na dva tábory a to tých čo odsudzujú film za jeho rasistické postoje a tých, ktorí v ňom práve vidia poukazovanie na tieto postoje vtedajšej spoločnosti. Vskutku film je nabitý napätými, znepokojujúcimi momentami a už záleží len na divákovi, ako si ich vyloží. Pre mňa je film výbornou sondou do spoločnosti, ktorá odzrkadľuje realitu tej doby a predkladá divákovi v neokresanej forme príbeh, ako zo života (ak si dobre pamätám, tak niektoré časti boli naozaj podľa skutočných udalostí), v ktorom sa mladé dievča podmaňuje životu, ktorý jej bol predurčený, no vnútorná sila, inštinkty a túžba po poznaní svojej kultúry nad ňou víťazí a privádza na strastiplnú cestu naprieč divokou, kamenistou krajinou. Snímok nieje len o zmienených postojoch, ale aj o morálnych zásadách, priblíženiu diferencie dvoch kultúr (dokonca by som povedal, že ukazuje rozdiel medzi samými Aborigéncami a ponúka tým veľmi vítanú formu prevedenia), ich zvyklostí a spôsobu nažívania. V neposlednom rade Charles Chauvel (režisér) úžasne zakomponoval scény ohromujúcej krajiny, scenérii, zvukov očarujúcej prírody s domorodým spevom a tanečkami. Herecké výkony našich hlavných hrdinov sú na veľmi kvalitnej úrovni - Jedda predvádza úctyhodnú podívanú a Marbuck sa skutočne vžil do svojej role. ---po prvej projekcii = 80%---(28.1.2016)

S ohledem na to v jakém období a roce byl film natočen tak stojí za zhlédnutí. Byl to jeden z prvních filmů, které upozorňovaly na ztrátu identity při převýchově aboridžinských 'míšenců', která byla dokonce legální do osmdesátých let minulého století (vymazání jejich mateřského jazyka a kultury, aby byly nahrazeny křesťanskou západní kulturou a angličtinou; takovéto dívky pak většinou zkončily jako výpomoci v domácnosti bělochů a zneužívání/znásilňování nebylo ojedinělé). Takže bych tento film hodnotila určitě jako kulturně přínosný/edukativní.(5.9.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1955 - súťažný výber(10.2.2016)

• - Marbukove jazvy na hrudníku sú znakom jeho kmeňa a boli súčasťou iniciačnej ceremónie, keď bol ešte chlapcom. (cashflower)

• - Prvý austrálsky film nominovaný na udelenie Zlatej palmy v Cannes. (cashflower)

• - Jedná se o první australský barevný film a zároveň první snímek, ve kterém hlavní role hráli Aboridžinci, tedy domorodí Australané. (BarushS)