Fontána

všechny plakáty
Krátkometrážní / Drama
Slovensko, 2011, 7 min

Avathar odpad!

"NIEKTORÉ VECI SÚ NEZVRATNÉ. A AJ KEĎ CHCEME, NEDOKÁŽEME ICH VRÁTIŤ NASPÄŤ." Ó, aké poetické! Už dávno mi žiadny film nepil krv tak, ako tento rádoby pokus o "art." Film hlboký asi ako tá vypnutá fontána, čo by nevadilo, nebyť otravnej snahy za každú cenu sa tváriť ako premúdrelé / metafyzické rozjímanie o zlom svete, nepriazni osudu a smútku v ľudskej duši, ach. Repliky tej slečny sa - bez preháňania - nedali počúvať. ()

Marek1991

Keď som videl, že študentský film kvôli prijímačkám na vysokú školu, tušil som, že buď to bude totálne odfláknuté a bude to len také tuctové dielo spĺňajúce predpisy alebo si na tom autorka naozaj dala záležať a otvorí svoju osobnosť a dušu umelca, aby svoj potenciál ukázala naplno a druhí rozhodli, či si vybrala správne. A musím povedať, že si vybrala správne Úprimne poviem, že ani Guernica od Kusturicu, či iné študentské filmy ma tak nedostali ako tento. Dlho som nič podobného nevidel. Naša tvorba je dosť smutná a nedivím sa tomu v tejto dobe plnej prázdnych činov a rečí, no tu som sa do tej postavy dievčiny na chvíľu vžil a chápal som jej pocity samoty a prázdna v duši s prichádzajúcou zimou a jej osamelosťou. Ten výkrik nakoniec premenila len v tragicky smiešny výlev, no rozhovorom s tými cvokmi pobavila a zavŕšila to krásnym tancom, no ten jej záver čo spravila, keď prišla k tomu mužovi nebol najrozumnejší a skôr pokazil mnohé. Tiež nebolo dobré, čo spravil ten pán, keď naňho druhí rozprávali a on im mohol dať vedieť o svojom stave, príde mi to, ako keby nikdy autorka a účinkujúci nevideli a nepoznali žiadneho človeka v podobnom stave a nezistili si, čo v tom prípade robí. Ten záver však bol aj akýmsi rozvitím toho smútku, bol prekvapujúci a len ukázal to nepochopenie sa, proste krutosť života. Dievča teda na filmárinu má, no ak sa nevyvaruje chýb ako tu a to pritom toto dielo mohla dať na posúdenie viacerým známym a mala možno na to dlhší čas, tak skončí priemerne. Keď boli schopní to natočiť za 4 hodiny, tipujem, že pár dní upravovali, tak pri skompletizovaní finálnej verzie si mala dať záležať, aby to nebolo povrchné. ()

• Film bol natočený pre účely prijímacieho pohovoru na katedru filmovej a TV réžie FTF VŠMU v Bratislave. Čas natáčania činil 4 hodiny. Metódou bola Improvizácia, bez technického scenára. Účinkujú v ňom neherci a hudbu zložil Calogero. Nasnímaný bol bez zvukového záznamového zariadenia na Canon 5D. (DaviD3141)