Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krátkometrážní

Recenze (4 212)

plakát

Sedm světů, jedna planeta (2019) (TV seriál)

Jeden z tých dokumentov, ktorý je dychberúci. Ukazuje prírodu a jej obyvateľov v takých situáciách, aké sme u nich často krát nemali možnosť vidieť. Ako ide technika dopredu, dostávame sa k zvieratám bližšie a môžeme ich sledovať pri každodenných činnostiach. Sedem svetov a jedna planéta je nádherný projekt, rovnajúci sa kvalitou ku dielam ako Planet Earth I a II a Blue planet I a II. David Attenborough má už 95 rokov a stále nám pomáha vidieť prírodu inak. Pomáha nám zamyslieť sa, a v tomto seriály začína ukazovať aj reálne dopady. Niekedy mi z toho bolo až smutno. V konečnom dôsledku ale vizuálna a hudobná žranica, ktorá ukazuje obrovské bohatstvo našej planéty a všetkých, ktorých sa naša činnosť priamo alebo nepriamo dotýka. Mrože, žraloky obrovské, hnedé hyeny alebo ľadové medvede sú len špičkou ľadovca. Treba vidieť!!!

plakát

Gekidžóban Kimecu no Jaiba: Mugen Rešša Hen (2020)

Oproti seriálu trošku skok späť. Ale len o trošku. Problémom je, že film je vlastne predĺžená časť seriálu. Čo samo o sebe nevadí. V seriáli sa pokojne venujú tvorcovia jednému súboju aj šesť častí. Problém je posledná polhodina, ktorá je tu akosi naviac, len aby ponúkla dejový zvrat. A ten pôsobí trošku silene. Chápem prečo tam musel byť, uvedomujem si, že zatiaľ sme toho pozreli viac než dosť a k základným súbojom sme sa ešte nedostali a treba trochu pridať, ale mne tá pomalosť bola v mnohom sympatická. Teším sa čo bude ďalej a dúfam, že tie motivácie a vzťahy tak dobre budované celú prvú sériu zostanú rovnako funkčné aj ďalej. Film ako taký dobrý. Len vravím, byť to o pol hodinu kratšie, alebo nech je zvrat implementovaný od začiatku, fungovalo by to lepšie. Každopádne stále kvalitka.

plakát

Kimecu no jaiba (2019) (TV seriál)

Ako raz za čas príde anime, ktoré je nabúchané od začiatku do konca. Už dlho som si tak neužíval celú príbehovú archu, ako tomu bolo v prípade Demon Slayera. Zo začiatku som sa bál, že to bude recipročné a bude to nudiť, ale kupodivu sú si tvorcovia tým, čo chcú povedať, tak strašne istý, že nezaváhajú ani na jeden diel. Akčné scény sú na anime dychberúce, humor je typicky preexponovaný a zároveň to stavia na výbornej myšlienke, kedy zlo infikuje dobro a kedy len dobré emócie majú naozaj šancu pomôcť a ohavné zlo poraziť. Postavičky a celkovo svet je farebný, neustále sa meniaci a plný mytologických presahov, ktoré sa postupne pred divákom rozbaľujú. Myslel som si, že po Ghost in the Shell( prvých dvoch sériach a filmoch) už nič tak lahodné nepríde. Som rád, že som sa mýlil. Dokonca veľmi oceňujem, že posledné diely nie sú o akcií, ale o rozhovoroch. Dodáva to tomu, čomu budú hrdinovia čeliť väčšiu váhu. Za mňa obrovská spokojnosť - 1. séria - 100%

plakát

Sekai kara neko ga kietanara (2016)

Nagai ma potešil filmom After the Rain. Ale k tomuto filmu som sa odhodlával. Ono nie je zlý. Natočený je pekne, postavy sú sympatické a nekončí až tak veľmi tragicky, ako sa u podobných filmov sluší a patrí. Je podaný decentne a figuruje tu aj nadprirodzená zápletka. Hoci to nadprirodzené treba brať s rezervou. Každopádne je to ale tradičná šablóna zmierovania sa so smrťou. Vyslovene mi tam nič nevadilo, ale tých naozaj pekných scén bolo menej. Jedná línia, čo ma naozaj bavila bola tá filmová. Inak sa jedná o tradičný Japonský doják. Pre tých čo takého filmy obľubujú si môžu jednu hviezdu pridať. Aoi ten look girl next door sluší.

Rodina na baterky (2021)

Keď som videl trailer bol som veľmi skeptický. A som veľmi rád, že sa z toho vyliahlo toto. Film je možno priamočiary a od určitého momentu aj riadne bláznivý, ale zároveň je tak preplnený vtipmi, ktoré fungujú, že je na neho radosť pozerať. Bavil som sa celý čas. A od určitého momentu, kedy tá realistickosť prvých dvadsiatich minút naberie šialený ráz, som si to doslova užíval. Akcia, vizuál a epickosť sa tu striedajú s pravidelnosťou a film nemá kedy nudiť. Mne sa to naozaj páčilo. Rád sa k tomu budem vracať a hlavne je tam dosť vtipov pre najmenších aj pre tých dospelých. Nie je to kŕčovité a má to množstvo pekných momentov. Veľmi dobre zvládnutá vec a je to využité na maximum.

plakát

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Vrátiť sa po dlhej k tomuto filmu je kupodivu osviežujúce. Potešilo ma hlavne, že som tu spoznal šteky Cranstona a Filliona. V zásade je to ale jeden z najlepších vojnových filmov. Čo sa týka akcie a prevedenia určite. Kaminski a jeho dlhé vnútrozáberové montáže, skvelá výprava, ktorá pôsobí bezútešne a špinavo a tri výborné akčné sekvencie, ktoré nestrácajú ani po rokoch nič zo svojej pôsobivosti. Či už je to boj o most, bitka v dedine uprostred dažďa, alebo vylodenie na Omaha Beach. Herci, ako je už u Spielberga zvykom, sú skvelí. Vždy mi vadila tá jednoduchá premisa záchrany jedného vojaka na úkor ostatných. A hoci to tam postavy stále rozoberajú aj tak mi to príde hlúpe strašne hlúpe. Po čase ale akosi oceňujem iné zložky filmu. Užil som si to.

plakát

The Road Not Taken (2018)

Pred nedávnom som pozeral Kórejský Voice of silence, ktorý riešil podobnú problematiku. The Road Not Taken je skvelým debutom. Čo ho robí atraktívnym nie je ani tak zápletka, ako prostredie púšte Gobi. Sever Číny pôsobí bezútešne a osamelo a hrdinovia tohto príbehu sú vlastne obrovskí smoliari. Čína si za celú svoju históriu zažila toho strašne moc. O veľa veciach sa nehovorí a nepíše. Mám ale pocit, že tie postavy nešťastných samotárov akosi odzrkadľujú pocity celej jednej generácie. Ak nie rovno dvoch. Gaopeng Tang je zručný tvorca, hoci sa jedná o jeho debut. Rozumie svojim postavám, vie načrtnúť ich motivácie a vie príbeh adekvátne ukončiť. Nevybočuje z pravidiel ani ich neprekonáva, len im dáva poctu. Rešpektuje ich a ťaží z nich len to najlepšie. Podobnú remeselnú čistotu som našiel v Xiaoshuai Wangovi v Hu Bovi a Gan Biovi. Určite stojí za pozretie.

plakát

Džošú sasori: 701gó uramibuši (1973)

Posledný diel zmenil režiséra ale aj formálnu čistotu. Scény sú nezaujímavé a vizuálne fádne. Čo je ale horšie príbeh sa nikam neposunul. V treťom diely zachraňovalo veľa to, že sa nachádzala Matsu vonku. Hoci tu začíname podobne je jej cesta za pomstou obohatená o vzťahovú rovinu. Tá je ako taká veľmi nefunkčná. Alebo aspoň natoľko povrchná, že to bolí. Neočakávam od podobného žánru prešpekulovanosť a invenčnosť. Ale zase nerobme z diváka zbytočne hlupáka. Keby sa to aspoň posúvalo niekam, nepoviem. Ale toto je štvrtá variácia, ktorá v zásade neprináša nič nové a ani nič čo mám na predchádzajúcich troch častiach rád. Dať tam vzťahovú líniu, ktorá v zásade skončí na jedno kopyto je podľa môjho názoru zbytočné. A to sa týka aj dejových zvratov. Najslabší diel.

plakát

Joshuu sasori: Kemono-beya (1973)

Zatiaľ sa mi najviac páčila prvá časť. Zvyšné sú síce natočené dobre ale akosi hlavnej postave chýba tá správna motivácia, čo by bola aj hnacím motorom. Viac ako o silnej ženskej hrdinke, je to séria filmov o tom, aké to majú ženy ťažké. Hlavne keď sa chcú pohybovať a prežiť vo svete mužov. V zásade v tomto smere aktuálne, hoci tvorcovia nemajú problém ukazovať prsia a explicitnú erotiku - s čím by, podľa môjho názoru, už niekto angažovaný mohol mať problém. Odhliadnúc od tejto mojej komplexnej poznámky je ale film stále zábavný. Oproti dvojke aj menej teatrálny a preto dávam o hviezdu naviac, hoci stále platí, že takýto druh filmov buď môžete, alebo vám prídu odborné a prostoduché. Prostredie nočného mesta funkčné. Rovnako aj útek do kanálov počas dažďa a finále - myslím, že sa celú doterajšiu sériu, je najlepšie zvládnuté a krásne vypointované. Úvodná pieseň sa mi začína páčiť čím ďalej tým viac.

plakát

Rok nebezpečného života (1982)

Toto je jeden z tých filmov, ktorý je skrátka namixovaný dobre. Sú to tie drobnosti čo z neho robia zapamätateľný film. A je jedno, že má veľa podobností s Good Morning Vietnam alebo s The Killing Fields. Weir skrátka vie, aký príbeh chce prerozprávať. Gibson perfektný. Bože ako mi chýbajú tie filmy s ním, kedy jeho postava bola vždy inšpiratívna. Kedy bol akýmsi predobrazom hrdinu ešte pred tým, než prišli tie akčné hviezdy a začali všetko okolo seba rozbíjať. Morálny hrdina na rázcestí. Naozaj mi to chýba. Linda Hunt má jednu obrovskú výhodu. Sú jej robené role na telo. A tejto tu sa zhostila parádne. Ten film je romantický, ten film je úvahový a je tak trošku o tých revolúciách a strete bielych a " tých druhých". Podobne ako vyššie spomenuté filmy ani tento sa nebojí ukázať chudobu a miestnu komunitu, ktorá trpí. Mohol ukázať aj viac. A potom je tu Vangelis. Vtipné ako jedna skladba dokáže prinútiť mozog, aby si film zapamätal. Super ukážka toho, ako sa kedysi točilo.