Duše traktoru

• Velká Británie Ghost in the Machine
Krátkometrážní / Drama / Fantasy
Velká Británie, 2012, 19 min

Osamělá Noreen sní o tom, že ji unese pohledný cowboy, ale realita, ve které se nachází, je mnohem všednější. Žije téměř v otroctví na rodinné farmě na severu Anglie. Její otec ji neustále ponižuje výčitkami. Není pak divu, že věnuje pozornost první věci, která ji někdy projevila dobrotu, i když se jedná o opuštěný 60 let starý mluvící traktor. Rychle mezi nimi vznikne přátelství. Noreen začne s rekonstrukcí traktoru a společně se pustí do spřádání plánu, jak doběhnout otce. (oficiální text distributora)

T-pack

Wow. Ani nevim, jak tohle zhodnotit, aniž bych spoileroval, ale dobře. Chytil jsem tenhle krátkej filmeček od půlky a koho by nenalákala tlustá holka, co si povídá s traktorem. A všechno působí celkem nenápadně a hravě, až do chvíle, kdy se začnou bavit o jisté nehodě před léty. A aby toho nebylo málo, zrovna když už to chviličku vypadá, jakože se křehkej vztah mezi otcem a dcerou zacelí, člověk uslyší ránu, načež povedená dcerka nehne ani brvou. Přitom při čtení místní anotace, nebo i letmém zahlédnutí snímku, se zdá příběh vesnický holky, co si povídá s traktorem jako nějaká ládydády taškařice a realita je přitom úplně jiná. Začal jsem na film koukat s poťouchlym úsměvem, a když běžely titulky, čuměl jsem oněmělej s hubou otevřenou a očima vykulenýma. Chtěl bych vidět sequel – kterej by ovšem režíroval Tarantino, Wes Craven nebo David Lynch. ()