poster

Asmaa (festivalový název)

 • Egypt

  Asmaa

Drama

Egypt, 2011, 96 min

Režie:

Amr Salama

Kamera:

Ahmed Gabr

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • danliofer
  *****

  Nádherný film, i když si myslím, že se tvůrci neměli obávat záporného konce a natočit onen příběh opravdu celý podle skutečné události.(30.10.2013)

 • Myshkin
  ****

  Krásný, lidský příběh. Film jako memento. V zakonzervovaném předrevolučním Egyptě podobný příběh nepřekvapí, film ale překvapil - tím, že jako první odvážně přinesl jiný pohled na AIDS a že se pokusil přispět k proboření toho obrovského společenského tabu. Egypt (a potažmo arabský svět) na podobný příspěvek čekal poměrně dlouho. Jak řekl sám režisér, film není ani tak o AIDS, jako spíš o odvaze vystoupit z davu a bojovat proti předsudkům a stigmatům, která způsobují. V tom je jeho poselství naprosto universální a vyjadřuje nepochybně potřebu mnoha lidí hnout s tou nehybnou, svázanou společností a přimět ji minimálně k přehodnocení některých postojů. Stejně jako o nemocných AIDS by podobný film mohl vyprávět třeba o obtěžovaných/znásilněných ženách, homosexuálech nebo jiných (neprávem) stigmatizovaných lidí v arabské společnosti. I když by zachování skutečného konce bylo možná působivější a jaksi férovější, myslím si, že konec, který zvolil Amr Saláma, má v kontextu počínající revoluce v Egyptě své opodstatnění - slouží jako povzbuzení a záblesk naděje pro lidi, o kterých právě snímek pojednává. (Festival arabského filmu, Praha 2013)(25.12.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace