Madonna: Justify My Love

(hudební videoklip)
Krátkometrážní / Hudební
USA, 1990, 5 min

Dr.film

Vyčerpaná Madonna prochází hotelovou chodbou, chytá se za hlavu a působí zmateným dojmem. V momentě, kdy odhazuje kufr a spouští svá záda po stěně, začne okamžitě propadat silnému erotickému pokušení, které jak se zdá vyvolává okolní místo a postavy, které na Madonnu okamžitě při jejím příchodu interagují. Odvážný začátek Madonnina kontroverzního klipu z počátku devadesátých let ukazuje, že chce být provokativní a skrze vizuální umění zkoumat sexuální tematiku, ale také bourat tehdejší tabu ohledně BDSM nebo androgynie. Minimalistické nasnímaní se soustřeďuje zejména na erotické scény Madonny s mužem a okolo přihlížejícími obyvateli ostatních pokojů. Zda jsou pouhými diváky nebo reprezentanty další skryté touhy zůstává záměrně nezodpovězeno... Černobílé nasnímání společně s temnou basovou linkou působí doslova hypnoticky. Má to v sobě zvláštní pulzující rytmus, který zpěvačka ještě umocňuje milostným odříkáváním textu a posluchač nemá jistotu, zda naslouchá zpěvu nebo erotickému zaříkávadlu. Madonna touží ospravedlnit svou lásku ke každému a jde až na samou hranu; I don't wanna be your mother. I don't wanna be your sister either. I just wanna be your lover. I wanna be your baby. Kiss me, that's right, kiss me. Milovat muže každý každého. Hranice neexistují. ()

• V Saudské Arábii se videoklip prodával na černém trhu za vysoké ceny a byl brán jako porno. (veronica 01)
  • Na klipu spolupracoval i tehdejší Madonnin přítel Tony Ward. [Zdroj: Topzine.cz] (Duoscop)